Hava Harp Okulu’nun inşası için yapılan 320 milyon liralık ihale Rönesans Holding'e verildi

Hava Harp Okulu’nun inşası için yapılan 320 milyon liralık ihale  Rönesans Holding'e verildi
TOKİ, İstanbul Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanı’nın yakınlarında yer alan Hava Harp Okulu’nun inşası için yapılan 320 milyon liralık ihaleyi, Cumhurbaşkanlığı Sarayları'nı yapan Rönesans Holding'e verdi.

Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın ardından Marmaris Okluk Koyu'ndaki yazlık sarayı da inşa eden Rönesans Holding'e 320 milyon liralık bir ihale daha verildi. BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 5 Mayıs 2020 tarihinde “Hava Harp Okulu Binaları 1’inci Etap İnşaatı İle Altyapı Ve Çevre Düzenlemesi İşi” adı altında bir ihale düzenledi. Kamu İhale Kanunu’ndaki tartışmalı pazarlık usulüyle yapılan ihalenin sonucu ise yaklaşık 10 ay sonra açıkladı.

550 GÜN İÇERİSİNDE TAMAMLANMASI İSTENDİ 

19 Mart'ta açıklanan sonuç ilanında ise ihalenin tam 320 milyon TL’ye Rönesans Holding’e bağlı REC Uluslararası İnşaat Yatırım Şirketi’ne verildiği ifade edildi. TOKİ ve şirket arasından imzalanan sözleşmeyle de ihalesi yapılan işin 550 gün içerisinde tamamlanması istendi.

İŞTE O İHALELER 

Rönesans Holding, Cumhurbaşkanlığı Sarayları'nın yanı sıra milyarlarca lira kira ödenen tartışmalı şehir hastanelerinin ihaleleri ile birçok kamu kurumunun inşaat ihalelerini de aldı. 11 şehir hastanesinden, Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa ve İstanbul Başakşehir’de bulunan toplam beş şehir hastanesini de işletiyor. 

258 MİLYON TL'LİK İHALE VERMİŞTİ 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın geçen yıl meydana gelen ve 41 kişinin hayatını kaybettiği Elazığ depreminin ardından inşa ettirdiği konut projeleri için de Rönesans Holding’e tam 258 milyon TL’lik ihale vermişti. Öte yandan, Holding adından son olarak, milyonlarca liralık İstanbul Atatürk Havalimanı pistleri üzerine inşa edilen pandemi hastanesiyle söz ettirmişti.

SERVETİNİ İKİYE KATLADI 

Rönesans Holding’in sahibi Erman Ilıcak, 2016-2018 yıllarında da servetini ikiye katladı. 2016 yılında 2 milyar dolar olan servetini 2018 yılında 4 milyar dolara çıkaran Ilıcak, Forbes dergisinin Türkiye'nin en zenginleri araştırmasında Murat Ülker’den sonra ikinci sıraya oturdu.


 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar