Türkiye'nin dev holdingi iflas bayrağını çekti: Harvard'a ders olan 50 yıllık saltanat sallandı!

Türkiye'nin dev holdingi iflas bayrağını çekti: Harvard'a ders olan 50 yıllık saltanat sallandı!

1997 yılında İzmir ve Denizli merkezli 99 tekstil şirketi tarafından kurulan EGS Giyim Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi, iflas durumuna geldi.

Küresel kriz etkisiyle Türkiye'deki iflas eden firmalara bir yenisi daha eklendi. İzmir İflas Müdürlüğü, 27 yıl önce kurulan Türkiye'nin dev holdingi EGS'nin iflas ettiğini duyurdu. Şirketin hızlı büyümesi dünya çapında dikkat çekmiş ve bir dönem Harvard Üniversitesi'nde ders ve tez konusu olmuştu.

turkiyenin-dev-giyim-firmasi-iflas-etti-2.webp

2001 KRİZİNİN ETKİSİ SÜRDÜ

1997 yılında Kemal Zorlu, Hüseyin Özdilek, Necip Kalkan, Ali İhsan Kasapoğlu gibi birçok iş insanı tarafından kurulan EGS Holding, kendi adıyla bir banka da kurarak bankacılık sektörüne giriş yapmıştı. Ancak hızla büyüyen holding, 2001 yılındaki krizden etkilenerek mali sıkıntılar yaşamıştı.

egs-holdinf-qhjj-cover-mdhj-cover-jpg.webp

YATIRIMCILAR MAĞDUR OLDU... ORTAKLARIN ARASI BOZULDU!

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK), 2001 yılında EGS Bank'ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilmesi kararını aldı. Bu süreçte, EGS Holding'in yönetimi de TMSF'ye geçti. Ancak EGS Holding'in çok ortaklı yapısı nedeniyle TMSF ile EGS ortakları arasında uzun süre anlaşma sağlanamadı.

harvarda-bile-ders-olmustu-ceyrek-asir-once-kurulan-turkiyenin-dev-holdingi-iflas-etti-b4m7.webp

2000 yılında halka arz edilen EGS Holding'in küçük ortakları ve hisse senetlerini satın alan yatırımcılar mağdur oldu.

İlgili Haberler