Günboyu Gazetesi'nin bugünkü manşeti

Günboyu Gazetesi'nin bugünkü manşeti
Günboyu Gazetesi'nin bugünkü manşeti

17-11-23-01gun-page-0001.jpg

EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ SANDIKTA SONUCU AĞIR OLUR

İktidara seslenen Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi Başkanı Nalan Karagöz, “İktidarı uyarıyoruz; bizleri hafife alıp ve taleplerimizi yok sayarsanız, sandıkta bunun sonucu ağır olur” ifadelerini kullandı.

İktidara seslenen Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi Başkanı Nalan Karagöz, “Buradan 16 milyon emekli ve eşleri, çocuklarımız, dul, yetim, engelliler yaklaşık 40 milyon seçmen olarak siyasi iktidarı uyarıyoruz; bizleri hafife alıp, taleplerimizi yok sayarsanız, sandıkta bunun hesabını mutlaka soracağız. Sonucu ağır olur. Bir uyarımızda 16 milyon emeklilere; taleplerimiz ve haklarımız için bir araya gelip örgütlenirsek hiçbir siyasi parti ve iktidar bizleri görmemezlikten gelemez ve de yok sayamaz” dedi. Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi, bugün Hamamyolu Caddesinde imza standı açtı.

Emeklilerin sorunlarına dikkat çekildiği imza standında, çalışmayan emeklilere verilen 5 bin liranın adaletsiz bir uygulama olduğu vurgulandı. Emekliler adına basın açıklaması yapan Nalan Karagöz şunları söyledi: “Bizler sahtekarlık yapmadık, yolsuzluk yapmadık, hırsızlık yapmadık. Tüm vergiler ve primlerimizi ödeyerek emekli olduk. Emekli olduktan sonra da insanca onurlu yaşamak için kısa adı Enflasyon Araştırma Grubu olan ENAG en son yıllık enflasyon oranını yüzde 126.18 olarak açıkladı. Biz emeklilere yapılan kök maaş uygulaması ve yüzde 25’lik maaş artışının hiçbir anlamı kalmadı. Zorunlu insani ihtiyaçlarımıza her gün yapılan zamlar, yaşamı çekilmez hale getirdi. Gün be gün daha da yoksullaşıyoruz. Kısa adı SGK olan Sosyal Güvenlik Kurumu ve maliyede örgütlü olan Büro Emekçileri Sendikasının BES-AR araştırma verilerine göre Eylül ayı açlık sınırı 16 bin 358 TL Yoksulluk sınırı 49 bin 215 TL. Bir kişinin aylık geçinebilme maliyeti 22 bin 124 TL olduğunu açıkladı.

Bu koşullarda emeklilerin aylık 7 bin 500 TL ile yaşamını sürdürebilmesi mümkün müdür? Engelli, dul ve yetimler ise içler acısı durumdalar. Sarayın AKP iktidarının vurdumduymazlığı ve uyguladığı ekonomik programı bizleri sefalete sürüklemeye devam ediyor. Emekliler olarak insanca yaşama hakkımız var. Bizlere dayatılan sefaleti kabul etmiyoruz. Yukarıdaki verilere ve yıllık enflasyon oranına bakarak maaşlarımızı her ay revize ederek güncellemek zorunda kalıyoruz. Son verilere göre, emekli, dul, yetim ve engellilerin en düşük aylık maaşı hemen 25 bin TL olmalıdır. Yılbaşından itibaren de yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması için yasal düzenleme yapılmalıdır. Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi ayrım yapılmaksızın herkese verilmelidir. Yüzdelik artışlar değil, insan onuruna yaraşır herkesi kapsayan adaletli maaş düzenlemesi yapılmalıdır.”

Gazetemizin birinci sayfasını okumak için tıklayınız...

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler
Öne Çıkanlar