Grev yüzünden Avrupa doğalgazında yüzde 7'lik yükseliş

Grev yüzünden Avrupa doğalgazında yüzde 7'lik yükseliş

Avrupa'da gösterge doğalgaz fiyatları, Avustralya'da enerji devi Chevron'a ait iki LNG tesisindeki işçilerin başladığı grevin devam etmesiyle yüzde 7'yi aşan yükseliş kaydetti.

AHMET UNUTGAN-GÜNBOYU

Avustralya'da Chevron tesislerinde ihracat tesislerinde grevlerin devam etmesiyle Avrupa doğalgaz fiyatları art arda üçüncü seansta da yükseldi.

Avrupa gazı için gösterge vadeli işlemler Pazartesi günü yüzde 7,2’e varan yükseliş kaydetti.

Chevron, Gorgon ve Wheatstone sıvılaştırılmış doğalgaz tesislerinde sendikalarla olan anlaşmazlığının çözülmesine yardımcı olmak için bir çalışma düzenleyicisine başvurmuş ancak anlaşma sağlanamaması üzerine Chevron işçileri, geçtiğimiz yıl küresel LNG ihracatının yaklaşık yüzde 7’sini gerçekleştiren operasyonlar için kısmi grevlere başlamıştı.

Grev tehdidi Avrupa gaz piyasasını bir aydan fazla süredir belirsizlik içinde tutarak fiyat dalgalanmalarının tetiklenmesine neden olmuştu.

Öte yandan olarak Norveç’in boru hattı gaz ihracatı da, devasa Troll gaz sahasında gerçekleştirilen çalışmaların Salı gününe dek uzatılması nedeniyle kısıtlı şekilde devam ederek fiyatların yükselmesine katkıda bulunuyor.