1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Genel Sağlık Sigortası borcunu ödeyenlerden faiz alınmayacağı açıklandı
Genel Sağlık Sigortası borcunu ödeyenlerden faiz alınmayacağı açıklandı

Genel Sağlık Sigortası borcunu ödeyenlerden faiz alınmayacağı açıklandı

Genel Sağlık Sigortası borcu bulunanlar için uyarı yapıldı. Elde edilen bilgilere göre son 10 günde GSS borcunu ödeyenlerden faiz alınmayacağı bildirildi.

A+A-

Sabah’ta yer alan habere göre Genel Sağlık Sigortası Primi borcu olanlar için iyi haber geldi. 2012 yılında çıkartılan bir yasa ile tüm vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası şemsiyesi altına alınmıştı. Böylece çalışanlar, emekliler ya da bakmakla yükümlü olunan kişiler (anne ve babasından ya da eşinden) otomatik olarak sisteme dahil edildi ve sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı buldu.

ÖDEYEMEYENLER GELİR TESTİNE GİRDİ

Bunların dışında kalanlar ise sonradan düzenlenen hesaplama ile brüt asgari ücretin yüzde 3'ü kadar her ay prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden kendileri ile eş ve çocukları olarak yararlanma hakkı kazandı. 2021 yılı için aylık 107 lira olan bu primi ödeyemeyenler ise gelir testine girdi ve primleri devlet karşıladı.

30 NİSAN’A KADAR ÖDEYENLERDEN...

Emekli değilsiniz, bir işyerinde sigortalı olarak çalışmıyorsunuz, kendi iş yerinizden Bağ-Kur primi ödemiyorsanız, isteğe bağlı sigorta primi ödemiyorsanız, işsizlik maaşı almıyorsunuz, nakdi ücret desteği ya da kısa çalışma ödeneğinden yararlanmıyorsunuz, bunun dışında anne babanız ya da eşinizden de sigortalı değilseniz Genel Sağlık Sigortası primi ödemeniz lazım.

EŞ VE ÇOCUKLARINIZ YARARLANABİLECEK 

Aylık 107 lira olan bu primi ödediğiniz de sağlık hizmetlerinden siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler yani eş ve çocuklarınız yararlanabilecek. Ancak bu 107 lirayı ödeme gücünüz yok ise kaymakamlıklara giderek gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Elde edilen bilgilere göre 30 Nisan’a kadar borcunu ödeyenlerden faiz ve gecikme ücreti alınmayacağı öğrenildi. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum