Geleceğin Hayri Dev’leri yetişiyor

Geleceğin Hayri Dev’leri yetişiyor

Denizli’de hayatta iken 'Yaşayan İnsan Hazinesi Kültürel Miras Taşıyıcısı' listesinde yer alan ve “Goca Usta” olarak anılan Hayri Dev’in üç telli tırnak curasını gelecek nesillere aktarmak için gece-gündüz çalışıyorlar.

Orta Asya’dan günümüze kadar gelen nadir çalgılardan olan Üç Telli Tırnak Curası Acıpayam ilçe Konservatuarında gelecek nesillere aktarılıyor. Acıpayam Belediyesi’nin de desteğiyle süren proje 2 yıl önce hayata geçirildi. Hayatta olan nadir Cura Ustalarından Sadi Cesuroğlu, bu çalgıyı gelecek nesillere aktarabilmek için Acıpayam ilçesinin dağ köylerini tek tek dolaşarak bu işe meraklı ve yetenekli gençleri tespit ederek yola çıktı. Yaşları 15 ila 20 arasında değişen gençlerle başlayan çalışmalarda bir hayli yol kat edildi.
2 yıldır gece-gündüz çalışan öğrenciler, sayıları anca 40’ı bulan tırnak curasını çalabilen sanatçılar arasında yerini aldı
Kendilerini bu alanda geliştirmek isteyen gençler, birer Hayri Dev olabilme hayalini kurarken, ustaları Sadi Cesuroğlu ise yöreden topladığı eserlerle albüm oluşturabilmenin hayalini kuruyor .

HEDEF GELECEK NESİLLERE AKTARMAK
Cura Ustası Sadi Cesuroğlu , “Ben aynı zamanda bağlama eğitmeniyim. Üç telli tırnak curası dersi veriyorum.Üç telli Tırnak curası Orta Asya´dan günümüze kadar varını sürdürebilen bir yörük sazıdır. Elle çalma tekniği ile çalınır. Bölgemizde ve yöremizde özellikle Teke bölgesinde daha çok önümüze çıkar. Acıpayam Gireniz bölgesi, Çameli yöresi bu bölgelerde ağırlıkta çalınır. Bu enstrüman Orta Asya´dan günümüze kadar gelmiş.Biz bunu yaşatmaya çalışıyoruz. Çünkü günümüzde 40 kişiye yakın insan bu curayı çalabiliyor. Bu çalgının gelecek nesillere aktarılabilmesi için bir proje hazırladık. 2 yıl önce Acıpayam Gireniz bölgesinde genç yetenekli çocuklarımızı dağ bayır gezerek yerinde tespit ettik. Yetenekli çocuklarımıza curayı öğreterek gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Bu çalışma Türkiye´de bir ilk oldu. Bunun için çok mutluyuz.

aw031621-02.jpg

aw031621-03.jpg

aw031621-04.jpg

aw031621-07.jpg

Öne Çıkanlar