Gambiyalı eski Bakana 20 yıl hapis şoku!

Gambiyalı eski Bakana 20 yıl hapis şoku!

İsviçre'deki bir mahkeme, eski Gambiya İçişleri Bakanı Ousman Sonko'yu, bakanlık görevini yürüttüğü dönemde insanlığa karşı suç işlemekten suçlu buldu ve 20 yıl hapis cezasına çarptırdı.

İsviçre'deki Federal Ceza Mahkemesi, eski Gambiya İçişleri Bakanı Ousman Sonko'yu, eski Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh döneminde insanlığa karşı suç işlemekten suçlu buldu.

2006-2016 yılları arasında Gambiya'da bakanlık görevini yürüten Sonko, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Duruşmaya insan hakları avukatı Reed Brody de katıldı ve Sonko'nun kasten adam öldürme, işkence ve sahte hapis cezalarından mahkum edildiğini, ancak tecavüz suçundan beraat ettiğini belirtti.

aw204834-02.jpg

Hakkındaki dava Ocak ayında açılan Sonko, 2016 yılının Kasım ayında İsviçre'ye iltica talebinde bulunmuş ve sivil toplum kuruluşları tarafından cinayet, tecavüz ve işkenceye karıştığına dair kanıtlar sunmasından 2 ay sonra tutuklanmıştı. İsviçre Başsavcılığı tarafından Sonko hakkında hazırlanan iddianame, Jammeh yönetiminde geçen 16 yıl boyunca işlendiği iddia edilen suçları içeriyordu.

aw204834-03.jpg

1988 yılında Gambiya ordusuna katılan Sonko, 2003 yılında Devlet Muhafızları Komutanı olarak görevlendirildi. 2005 yılında Gambiya polisinin müfettişliğine getirilen Sonko, 2016 yılının Eylül ayına kadar İçişleri Bakanlığı görevlerini yürüttü. Sonko, Jammeh'in iktidarı kaybetmesinden bir süre sonra Avrupa'ya sığınmıştı.

Öne Çıkanlar