Fitch'ten İngiltere'nin kredi notuna güncelleme

Fitch'ten İngiltere'nin kredi notuna güncelleme

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İngiltere'nin kredi notunu "AA-" olarak teyit etti ve kredi notu görünümünü "negatif"ten "durağan"a çevirdi.

Fitch tarafından yapılan açıklamada, İngiltere ekonomisinin değerlendirildiği belirtildi.

İngiltere'nin kredi notunun "AA-" olarak teyit edildiği ve kredi notu görünümünün "negatif"ten "durağan"a çevrildiği ifade edildi.

Açıklamada, Ekim 2022'den bu yana ekonomik politika risklerinin azaldığına dikkat çekilirken, kamu borcunun Gayrisafi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranının 2025'in sonundan itibaren genel olarak istikrarlı olması bekleniyor.

Açıklamada, düşük enerji fiyatlarına bağlı olarak yıllık enflasyonun belirgin şekilde yavaşladığı ancak çekirdek ve hizmet enflasyonunun nispeten yüksek seyrettiği ve bu durumun hala sıkı olan iş gücü piyasasının bir yansıması olduğu vurgulandı.

Fitch'in açıklamasında, devam eden hizmet enflasyonu ve güçlü ücret artışı nedeniyle İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz indirimine başlama zamanlamasında temkinli davranması beklenirken, faiz oranlarının kademeli olarak 2024 sonunda yüzde 4,5'e ve 2025 sonunda yüzde 3,5'e düşürülmesi öngörülüyor.

Ekonomideki büyümenin 2023'te önemli ölçüde yavaşlayarak yüzde 0,1'e gerilediği ve bu yıl da neredeyse durgunluk yaşanması bekleniyor. 2025'te ise büyüme oranının yüzde 1,7'ye çıkması tahmin ediliyor.