Finansal Hizmetler Güven Endeksi arttı

Finansal Hizmetler Güven Endeksi arttı

Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE), mart ayında bir önceki aya kıyasla 2,4 puan artarak 153,6 seviyesine yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mart ayına ilişkin Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi'ni açıkladı.

142 finansal kuruluşun katılımıyla yapılan ankete göre, endeks martta önceki aya göre 2,4 puanlık artışla 153,6 seviyesine yükseldi.

Anket sorularına verilen yanıtların incelenmesi sonucunda, iş durumundaki son üç ayda bir iyileşme olduğu ve hizmetlere olan talebin azaldığı, ancak gelecek üç ayda talebin artması beklentisinin güçlendiği ortaya çıktı.

İstihdamla ilgili olarak, son üç ayda artan istihdam ve gelecek üç ayda artış beklentisi, bir önceki aya kıyasla zayıfladı.

2024 yılı mart ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre "Finans ve Sigorta Faaliyetleri" sektöründe güven endeksleri alt sektörler bazında incelendiğinde, "64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)”, "65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)" ve "66- Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler" sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 2,10 , 4,6 ve 17,2 puanlık artış meydana geldi.