Erdoğan'ın çantacı diye küçümsediği Faik Öztrak Erdoğan'ın atadığı hangi bakanın hayatını değiştirdi

Erdoğan'ın çantacı diye küçümsediği Faik Öztrak Erdoğan'ın atadığı hangi bakanın hayatını değiştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan grup toplantısında yaptığı konuşmada Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak’a “Hazine’de çantacı gibi dolanırdı” dedi. Bu sözler karşısında Öztrak sessizliğini korurken özgeçmişiyle ilgili çarpıcı bir detay ortaya çıktı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “çantacı” diyerek küçümesediği CHP Sözcüsü Faik Öztrak, bugün, DPT geçmişi nedeniyle kamu kesimlerinde saygı gören Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ı kamuya kazandıran isimlerden biri.

Türkiye, Berat Albayrak’ın istifasıyla ekonomi yönetiminde yeni bir sayfa açtı. Günlerce tartışılan istifanın ardından Berat Albayrak’ın yerine kimin geleceği günlerce merak konusu oldu. Kimi, eski Bakan ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli’yi aday gösterdi kimi İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’yi… İsimler üzerine günlerce papatya falları açıldı.

elvannn.jpg

Erdoğan’ın tercihi ise beklenmedik bir isim oldu: Mersin Milletvekili Lütfi Elvan.

Berat Albayrak’ın ardından hem Hazine Bakanlığı’na hem de Merkez Bankası Başkanlığı’na kamu kökenli isimlerin atanması kamu çevrelerinde “sonunda yola geldiler” yorumlarına neden olmuştu.

ÖZTRAK ONAY VERMİŞTİ

Başbakan Yardımcılığı ve Kalkınma Bakanlığı gibi görevlerde bulunan Lütfi Elvan ile CHP Sözcüsü Faik Öztrak arasındaki sürpriz ilişki dikkat çekti. 

Zagreb Radyosu'nun aktardığına göre Bakan Elvan’ın, hazineye girmek için girdiği mülakatta yer alan isim CHP Sözcüsü Faik Öztrak olduğu ortaya çıktı. Yani Erdoğan’ın “çantacı” dediği Öztrak, Bakan Elvan’ın kamuda çalışmasına onay veren isimlerden biri.

Kaderin cilvesi iki isim yıllar sonra farklı partilerde karşı karşıya geldi. Bakalım bu durum Türkiye ekonomisini nasıl etkileyecek.

FAİK ÖZTRAK KİMDİR

Faik Öztrak, kariyerine Devlet Planlama Teşkilatı’nda uzman yardımcısı olarak 1978’de başlamıştır. Öztrak, 1987 – 1990 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatı’nda Yıllık Programlar ve Finansman Dairesi Başkanlığı, 1990 – 1991 yılları arasında İktisadi Planlama Başkan Vekilliği, 1991 – 1994 yılları arasında İktisadi Planlama Genel Müdürlüğü, 1994 – 1999 tarihleri arasında ise aynı teşkilatta Müsteşar Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir.
Öztrak, Müsteşar Yardımcılığı görevini müteakiben 2000 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda Kurum Başkan Yardımcılığı görevine atanmıştır.
Öztrak, 2001 krizinden hemen sonra ekonomi yönetimine gelen yeni ekip içinde yer almış ve Hazine Müsteşarlığı görevine atanmıştır. Bu dönemde Türkiye’nin Güçlü Ekonomiye Geçiş Programının hazırlanmasında, uygulanmasında ve uluslararası kuruluşlarla müzakeresinde bürokrasi içinde en üst seviyede koordinasyon görevini üstlenmiştir. Faik Öztrak 2003 yılında Hazine Müsteşarlığı görevinden ayrılmıştır.

Faik Öztrak 2003–2007 tarihleri arasında Milliyet gazetesinde ekonomi politikaları üzerine köşe yazıları yazmıştır. Aynı dönemde Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak dersler vermiştir. Öztrak’ın diğer uzmanlarla beraber Türkiye’nin AB üyeliği üzerine yazdığı makaleleri Avrupa Politikaları Çalışmaları Merkezi tarafından yayımlanmıştır. Öztrak, ayrıca 2004’teki kuruluşundan Temmuz 2007 tarihine kadar TÜSİAD-Koç Üniversitesi Ekonomik Araştırma Forumu direktörlüğünü yürütmüştür.
Faik Öztrak 23.,24., 25., 26. Ve 27. Dönemde TBMM’ne seçilmiştir. 23. Dönem TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği ile Avrupa-Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubunda yer alan Öztrak, Asambleye bağlı Ekonomik ve Mali İşler, Sosyal İşler ve Eğitim Komisyonu Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 24. Dönem TBMM’de NATO Parlamenter Asamblesi üyesi olan Öztrak, NATO Parlamenter Asamblesi(NATOPA) Ekonomi ve Güvenlik Komitesi Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Halen NATOPA Transatlantik Ekonomik İlişkiler Alt Komitesi Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Faik Öztrak Cumhuriyet Halk Partisi’nin, 2008’de gerçekleştirilen, 32. Kurultayında CHP Parti Meclisine seçilmiş ve sırasıyla Ekonomi Politikaları, İşveren Sendikaları ve Kuruluşları, Dış İlişkiler(Vekaleten), Sosyal Politikalar Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür. Halen Parti Sözcüsü ve Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcısıdır.

Öztrak, İstanbul Saint Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Ekonomi Bölümü’nden 1977 yılında mezun olmuştur. Öztrak, 1987 yılında İngiltere Birmingham Üniversitesi’nden kalkınma finansmanı konusunda lisansüstü diploma ve master (M. Soc. Sc.) derecelerini de almıştır.

Öztrak, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.