Enerjisa Enerji yatırımlarını 3 kat artırdı

Enerjisa Enerji yatırımlarını 3 kat artırdı

Enerjisa Enerji, dağıtım iş kolu yanında müşteri çözümleri ve Eşarj gibi alanlara yaptığı yatırımlarla 2023 yılı boyunca geçen yıla kıyasla yaklaşık üç kat artışla 15.7 milyar TL'lik bir yatırım gerçekleştirdi.

Enerjisa Enerji, 2023 yılı boyunca dağıtım iş kolu yanında müşteri çözümleri ve Eşarj gibi alanlara yaptığı yatırımları artırarak, toplam yatırımını geçen yıla kıyasla yaklaşık üç katına çıkararak 15.7 milyar TL'ye ulaştı. Bu, yüksek enflasyon ve faiz oranları gibi zorlu koşullara rağmen şirketin tüm paydaşlarına verdiği sözü yerine getirdiği anlamına geliyor.

Halka açık olan ve ana sermayedarları Sabancı Holding ve E.ON olan Enerjisa Enerji, güçlü mali tablolarını 8 Mart 2024 tarihinde kamuoyuna duyurdu. Şirket, 2023 yılında hedefleriyle uyumlu olarak enflasyon muhasebesi öncesi konsolide Faaliyet Gelirlerini geçen yıla göre %38 artırarak 20.8 milyar TL'ye yükseltti. Aynı metrik enflasyon muhasebesi sonrasında ise bu rakam 26.9 milyar TL olarak gerçekleşti.

2023 yılında yaşadığımız zorluklar tüm paydaşlarımıza verdiğimiz sözleri tutmamıza engel olamadı.”

2023 yıl sonu finansal sonuçlarını değerlendiren Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, “2023 yılı tüm finansal sonuçların ötesinde ülkemiz ve dünya için çok farklı zorlukları barındıran bir sene oldu. Ancak bu zorluklar karşısında ekiplerimizin dayanıklılığı ve iş modelimizin gücü sayesinde tüm paydaşlarımıza karşı verdiğimiz sözümüzü tutmamıza engel olamadı. Daha iyi bir gelecek için yeni enerji dünyasına öncülük etme vizyonumuz doğrultusunda ilerlemeye devam ediyoruz. Geçirdiğimiz deprem felaketlerine rağmen faaliyet gösterdiğimiz şehirlerde şebeke, teknoloji, E-mobilite ve müşteri çözümleri alanlarındaki yatırımlarımızı 3 kat artırdık. Bu kapsamda yatırımlarımız yılın tamamında 15.7 milyar TL’ye ulaştı. 2024 yılında da yatırımlarımıza ve topluma fayda sağlayacak projeler üretmeye, iş birlikleri geliştirmeye, tüm paydaşlarımız ve ülkemiz için değer yaratmaya devam edeceğiz.” dedi.

Enerjisa Enerji CFO’su Dr. Philipp Ulbrich ise, “2023 yılında özellikle faaliyet bölgemizde gerçekleşen deprem felaketlerinin ardından yaraları sarmak ve bölge alt yapısının yeniden inşaası için sahada var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. İçinde bulunduğumuz yüksek enflasyon ortamında, özellikle düzenlemeyte tabi olan bazı maliyetlerimizin yönetimi konusunda zorluklar yaşamaktayız. Bu zorluklara rağmen, şirket olarak verimliliği artırma yönünde sürekli çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2023 yılı içerisinde zorlu ortama rağmen tüm iş kollarımızda hedeflerimize ulaştığımızı belirtmekten memnuniyet duyuyorum. Sürdürülebilir yatırım planımız sayesinde yıllık bazda net kârımız 2023'te hedeflerimiz ile uyumlu olarak yüzde 30'dan fazla artarak 5,8 milyar TL'ye ulaştı. Aynı metrik enflasyon muhasebesi sonrası ise 3,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Yılın geri kalan döneminde uzun vadeli kredi süreçleri için çok uluslu kuruluşlarla süreçlerimizi sürdürürken, finansman ihtiyaçlarımız için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.