Ekrem İmamoğlu ulaşımda 10 yeni projesini tek tek anlattı

Ekrem İmamoğlu ulaşımda 10 yeni projesini tek tek anlattı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ulaşılabilir İstanbul Proje Tanıtımı'nda laşım alanında 10 yeni projesini anlattı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ulaşılabilir İstanbul Proje Tanıtımı'nda yerel seçimlere ilişkin konuştu.

Kanal İstanbul Projesi’ne değinen İmamoğlu, "Şehre 3-3.5 milyon daha insan yükü getirecek Kanal İstanbul diye İstanbul açısından trajedi haline gelen bir projeyi dayatma çabası içerisindeler. Böyle bir durumla karşı karşıyayız" diye konuştu

İstanbul'un trafik yoğunluğu hakkında bilgiler veren İmamoğlu, "2019 yılında uluslararası endekslere göre İstanbul, Avrupa'nın en yoğun trafiğine sahiptir. Aynı endekse baktığınızda, 2023 yılında ise İstanbul'un trafik yoğunluğunda 34. sıraya kadar gerilediğini görüyoruz. Biz bunu dünyadaki istatistik ve uluslararası ölçümlerle konuşuyoruz. Yakın dönemde açılacak metro hatlarımızla güçlendirilmiş toplu taşımamızla trafik yoğunluğunda daha da geriye hızla devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.

Metro hatları hakkında da konuşan İmamoğlu, şunları söyledi: "Göreve geldiğimizde bitiriyoruz dedikleri metroların inşaatları büyük oranda yüzde 1 ile 4 seviyesindeydi. Bunların daha henüz şantiyesi yoktu. Uygulama projesi yoktu. Açtık diye reklamını yaptıkları hatların pek çoğunun yarısı bile tamamlanmamıştı"

ULAŞIMDA YENİ PROJELER

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni dönemde ulaşım alanında yapacakları projeleri de sıraladı.

İşte o projeler:

1- Hızray ve yei metro hatları

(Devam eden metro hatları: Samandıra-Sultanbeyli, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe, Kaynarca-Pendik-Tuzla, Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt, Yıldız-Kabataş, Kirazlı-Halkalı)

(Projesi ve finansmanı hazır metro hatları: Sefaköy-Beylikdüzü TÜYAP metro hattı, Eyüpsultan-Bayrampaşa Tramvayı, Esenyurt Saadetdere Metro Hattı, Anadolu Tram Meydanları)

2- İstanbul'a 7 yeni kent merkezi

Kurtköy- Sancaktepe - Erenköy - Ümraniye- Kağıthane- Bağcılar. Kirazlı- Esenyurt,Beylikdüzü

3- Yeni nesil yaya ve bisiklet ulaşımı

(Bulut Projesi, Bisiklet Otobanı, Büyükçekmece Mimar Sinan'a Metrobüs)

4- Karayolu ulaşımında yeni ekspres hatlar ve kavşak düzenlemeleri

5- Yeni nesil deniz ulaşımı

(Yeni vapur seferleri, Haliç kıyısında entegre mekik hattı ve 'hop on hop off', Ortaköy-Beylerbeyi-Çengelköy Ring Hattı, Ferry Cat Tekneler)

6- Ulaşım sektöründe tam entegrasyon

7- Ulaşım indirimi

(İş başvurusunda bulunan yurttaşlara 3 ay süreyle günde 4 seferlik ücretsiz ulaşım hakkı, tek asgari ücret ile geçinen ailelere yıllık 10 bin TL ulaşım desteği, İstanbul'da eğitimine devam eden ama eğitim bursundan yararlanamayan 100 bin öğrenciye her yıl ücretsiz ulaşım desteği sunulacak bir pota oluşturulacak)

8- Pendik-Kurtköy ve Habipler'de iki yeni otogar

9- Otopark sayısı 2 katına çıkacak

10- Ulaşımda yenilikçi dönüşüm

(2024-29 arasında toplam 575 otobüs dönüştürülecek, metrobüste elektrikli sisteme geçilecek)

İlgili Haberler