Dünya'nın en genç başbakanı siyasete erken veda etti: Yeni işini açıkladı

Dünya'nın en genç başbakanı siyasete erken veda etti: Yeni işini açıkladı

Finlandiya'nın eski Başbakanı Sanna Marin, parti başkanlığından istifa ettikten sonra Tony Blair Enstitüsü'nde danışman olarak çalışacağını duyurdu.

Geçtiğimiz 2019 yılında Başbakan olarak göreve geldiğinde, Avrupa'nın en genç liderlerinden biri olan ve Finlandiya'nın NATO başvurusunu gerçekleştiren Sanna Marin, bu ayın başlarında Sosyal Demokrat'ların başkanlığından resmen istifa etti.

Cumhuriyet'in aktardığına göre; Sanna Marin, milletvekilliğinden de istifa etmeyi planlıyor.

Marin, "Hayatıma devam etme zamanı. Yeni bir role adım atmaya hevesliyim. Bunun tüm Finlandiya'nın yararına olacağına da inanıyorum. Yeni görevimde Finlandiya'daki seçmenlere iyi ve belki de daha iyi hizmet edebileceğime inanıyorum" dedi.

Marin, Enstitü'deki yeni görevinde ülkelere, hükümetlere ve liderlere iyi yönetişim, teknoloji, iklim ve cinsiyet eşitliği gibi politika konularında danışmanlık yapacağını söyledi.

Marin'in stratejik danışman olarak çalışacağı Enstitü'de işe başladığını duyuran eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, Marin'i "cesur ve pratik" olarak överek, şunları kaydetti:

"Misyonumuz dünya çapındaki siyasi liderlerin halkları için değişim sağlamalarına yardımcı olmak ve Sanna Marin bunu nasıl yapacağını çok iyi biliyor. Cesur ve pratik bir kişiliğe sahip olan Marin, teknolojinin daha etkin ve vatandaş odaklı bir devlet için oynayabileceği rolü anlıyor ve deneyimlerini dünya genelinde daha fazla ülkedeki misyonumuza aktaracak" dedi.

Enstitü'den yapılan açıklamada, Marin'in, NATO'ya katılım başvurusundaki "başarı sicili" överek, "Marin, Enstitü'nün ilerici değerlerini paylaşmaktadır; kendisi reform odaklı ve pragmatik bir liderdir ve kamusal etkiye olan bağlılığını sürdürmektedir. Teknolojinin kamu hizmetlerinin sunumunun iyileştirilmesinde, daha fazla insan için daha ilgili, erişilebilir ve verimli hale getirilmesinde oynayabileceği rolü anlıyor" denildi.

İlgili Haberler