Dünyaca ünlü deprem uzmanı Türkiye'de 6 gün içinde deprem olacak yeri açıkladı

Dünyaca ünlü deprem uzmanı Türkiye'de 6 gün içinde deprem olacak yeri açıkladı

6 Şubat depremlerini 3 gün öncesinden nokta atışı bilen Frank Hoogerbeets, Türkiye için yeni deprem tarihi vererek uyardı.

Türkiye’yi yasa boğan, 11 ilde büyük yıkım yaratarak 50 binden fazla vatandaşın hayatının kaymesine neden olan 6 Şubat depremlerini çok sayıda deprem uzmanı aylar, günler öncesinden bilmişti. O isimler arasında en çok dikkat çeken ise depremi 3 gün öncesinden bilen Frank Hoogerbeets olmuştu.

Deprem Kahini" Frank Hoogerbeets: Pakistan'da gelecek 48 saat içinde büyük bir deprem olacak - Hayat Gazetesi Ordu

6 ŞUBAT DEPREMİNİ 3 GÜN ÖNCESİNDEN BİLDİ

Depremden 3 gün önce “Er ya da geç bu bölgelerde 7,5 büyüklüğünde deprem olacak” tweeti ile dikkatleri üzerine çeken Hoogerbeets, kısa süre sonra 18 Nisan tarihli Tokat depremini de bilmişti. Deprem uyarılarına devam eden Hoogerbeets'ten Türkiye için korkutan bir uyarı daha geldi.

Maraş depremlerini önceden bildiği iddia edilen Frank Hoogerbeets'in Mısır tahmini tartışma yarattı | Independent Türkçe

GÜNEYDOĞU’YU İŞARET ETTİ! 6 GÜN DEDİ

Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Hoogerbeets, “Bölgede anormallikler devam ediyor” ifadelerini kullanarak Güneydoğu'yu işaretleyen bir haritayı gösterdi. Hoogerbeets, tahmininin ve risk durumunun ortadan kalkmasının genellikle 6 güne kadar olabildiğini işaret etti.

ekran-goruntusu-2024-06-20-114611.png

HANGİ İLLER RİSKLİ?

Güneydoğu Bölgesi’nde daha deprem felaketini yaşayan Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kilis yer alıyor. Bu illerde artçı depremler güncel olarak devam ederken, büyüklükleri zaman zaman 4,5’i geçiyor.

GüneyDoğuAnadoluBölgesi: GüneyDoğu Anadolu Bölgesi Etkinlik Haberleri

NACİ GÖRÜR DE AYNI YERİ İŞARET ETMİŞTİ

Doğu ve Güneydoğu bölgesi için deprem uyarısı yapan Prof. Dr. Naci Görür, riski şöyle açıklayarak uyarmıştı: Güneydoğu’da deprem üreten iki tehlike var. Bunlardan biri Doğu Anadolu Fayı, diğeriyse Bitlis-Zagros bindirme kuşağı… Yani Güneydoğu’yu sınırlayan dağlık bölge. Adıyaman’dan başlayıp Hakkari’ye kadar giden Arap Platformu’nu sınırlayan dağlık bölge. Orası da bir tektonik kuşaktır. Arap Levhası’yla Doğu Anadolu’nun ve Anadolu’nun levhasının sınırıdır. Bu şekildeki levha sınırı bölgeleri depremler üretirler.

Depremi ölümcül yapan kader planı değil, yönetimlerin tercihleri - Yetkin Report