DEVA Partisi Lideri Ali Babacan ittifaka yeşil ışık yaktı

DEVA Partisi Lideri Ali Babacan ittifaka yeşil ışık yaktı

2023 seçimleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ittifaka yeşil ışık yakarken hangi ittifakın yanında yer alacaklarını ise henüz bilmediklerini söyledi.

Son zamanlarda yaşanan  erken seçim tartışmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, erken seçiminin Cumhurbaşkanına bir dönem daha hak verdiğini belirterek, "Dolayısıyla benim tahminim, vaktinden bir miktar önce seçim yaparak bir dönem daha kendine hak kazandıracak bir yöntem izleyeceği" ifadesini kullandı.

"GÜCÜNÜ RİSKE ATMAYACAKTIR"

Bunun ne zaman olacağına dair bir fikrinin olmadığını vurgulayan Babacan, "Ama ne kadar erken? Ülke herhalde bu kadar sıkışmış durumdayken Cumhurbaşkanı'nı elindeki gücü riske atmayacaktır diye düşünüyorum" dedi.

Cumhuriyet'ten İpek Özbay'a konuşan Babacan ittifak konusuyla ilgili düşüncelerini, "Bu kadar erken bir aşamada ittifak görüntüsü doğru olmayacaktır. Çünkü ittifak bir seçim ittifakı. Seçim bitince ittifak anlamsızlaşıyor. Kaldı ki son bir ayda diğer muhalefet partilerinin yaptıkları açıklamalara bakarsanız ittifak konusunda çok somut şeyler duymuyorsunuz" ifadeleriyle aktardı.

"ÖZGÜN KİMLİĞİMİZİ OLUŞTUMALIYIZ"

Babacan açıklamalarının devamında, "Örneğin Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Karamollaoğlu'nun yaptığı basın toplantısını dönüp bir izleyin. İkisi de 'Seçim yaklaşınca bunu konuşuruz' diyorlar. Bizim de kendimize özel bir sebebimiz var. Kendi özgün kimliğimizi öncelikle oluşturmamız lazım. Erken aşamada herhangi bir siyasi partiye yakın görünür, erken aşamada ittifakın içinde gibi algılanırsak vatandaşlarımız bizi anlamak için çaba göstermez, 'Bunlar onlarla beraber' derler, bitti. Kendi zihinlerinde bizi bir torbaya atarlar. Halbuki bizim yeni bir parti olarak kendi özgün kimliğimizi oluşturmamız gerekir" dedi.

Babacan, "Siyasi partilerimiz, evrile evrile gidiyor. Bir yıl önceki durumla bugünkü durum farklı, muhtemelen bir sene sonra da biraz daha değişir.Bugünden adını koymayı doğru bulmuyoruz" diye konuştu.

"KARARI SEÇİM ZAMANI VERECEĞİZ"

Günün şartlarına göre hareket edeceklerini aktaran Babacan ittifak kararını seçim zamanı alacaklarını söyledi ve "Ama olumlu-olumsuz, hangi ittifakla bilemiyorum" diyerek konuşmasını sonlandırdı.