Deniz manzaralı Mudanya Belediyesi binası borçlar nedeniyle satışa çıkarıldı!

Deniz manzaralı Mudanya Belediyesi binası borçlar nedeniyle satışa çıkarıldı!

Borçları nedeniyle personel maaşlarını ödemekte zorlanan Mudanya Belediyesi, arasında belediye binasının da olduğu 59 taşınmaz mülkün satışa çıkardı. Ekonomik sıkıntılar ile boğuştuklarını açıklayan Belediye Başkanı Deniz Dalgıç, "Bunları dönüştürebilirsek, buralardan gelir elde edebilirsek Mudanya’ya hizmet edeceğiz” dedi.

Uzun süredir mali sıkıntılarla boğuşan ve borçlar nedeniyle personel maaşlarını ödeyemeyen Mudanya Belediyesi, SGK'ya olan 110 milyon lira borcuyla karşı karşıya geldi.

Belediye, meclis toplantısında alınan kararla 59 taşınmaz mülkün satışını oy çokluğuyla kabul etti. Satışa çıkarılacak mülkler arasında, önceki dönem belediye başkanı Hayri Türkyılmaz tarafından yaptırılan 12 dönümlük Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi de bulunuyor.

Mudanya'da Aralık ayında meydana gelen 5.1 şiddetindeki deprem sonrası belediye binasının boşaltılmasıyla birlikte, belediye başkanı Deniz Dalgıç da dahil olmak üzere bazı birimler Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi'ne taşınmıştı.

aw209768-04.jpg

“DERDİMİZ ŞU ANKİ DAR BOĞAZI GEÇMEK”

Belediye Başkanı Deniz Dalgıç, yapılan meclis toplantısında satış yetkisinin kendilerine verildiğini ancak tüm mülkleri birden satışa çıkarmayacaklarını belirtti. Dalgıç, "Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlardan dolayı hangisinin satılabileceğini öngöremiyoruz. Bizim derdimiz bunların hepsini satmak değil. Bizim derdimiz şu anki dar boğazı geçmek. Nakit akışı sağlamak ve yapmamız gereken hizmete dair yatırım yapmak" ifadelerini kullandı.

aw205261-01-001.jpg

“KONTEYNERE VEYA BİR ÇADIRA BİLE TAŞINABİLİRİM”

Özellikle Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi'nin satışının belediyenin mali açısından büyük bir katkı sağlayacağını belirten Dalgıç, “İçinde bulunduğumuz yer hastane, üniversite veya turizm tesisi olabilir. Bu kadar pahalı ve kıymetli bir yerde belediye başkanı olarak durmama gerek yok. Konteynere veya bir çadıra bile taşınabilirim. Yeter ki Mudanya’nın derdi çözülsün" şeklinde konuştu.

aw209768-06.jpg

Dalgıç, ayrıca belediyenin nakit akışı sorunundan dolayı personel maaşlarını ödemekte zorlandıklarını belirterek, “Bizim derdimiz Mudanya’ya sahip çıkmak. Değerlerimizi yok etmek değil, yatırıma çevirmek. Otoparka, yollara ihtiyacımız var. Bunları yapabilmek için kamulaştırma mecburiyetimiz var. Kamulaştırma yapmak için kaynağımız yok. Maaşını ödeyemediğiniz bir personelden hizmet isteyemiyorsunuz” diye konuştu.

aw209768-05.jpg

“FAİZ ÖDEMEKTENSE ÖNCELİĞİM MÜLKLERDEN KURTULMAK”

Sezon açıldığında nüfusun 3 katına çıkacağını ve hizmet ihtiyacının artacağını söyleyen Dalgıç, şunları söyledi: "Bizim bunlar için kaynağa ihtiyacımız var. Daha önceden borçlanma yetkisi almıştık. Bankadan teminat mektubu bekliyoruz. Geldiği anda bize limit açılacak. Satmayıp buradan da kullanabiliriz ama ben faiz ödemektense elimizdeki kullanamadığımız mülklerden kurtulup işe yarayacak yatırımlar yapmak konusu önceliğim. Personeli işten çıkarmak gibi bir tasarrufumuz yok. Yasal olarak bunu yapamıyoruz. İş kanunu ve sendika engelliyor. İnsanları sebepsiz yere işten çıkarmak bize uyan bir şey değil. İşi layıkıyla yapmayan, hakkını vermeyenlerin de tabi ki gereği yapılacak. Bizim derdimiz elimizdeki mevcut personel sayısını arttırmadan daha sağlıklı bir hale getirmemiz lazım. Biraz zaman alacak ama yapacağız”

aw205261-04.jpg

MAKAM ARACI DA SATIŞTA

Deniz Dalgıç, geçtiğimiz günlerde "Belediyenin bu kadar zor durumda olduğu bir dönemde makam aracını kullanmak içime sinmiyor." diyerek makam aracını da satışa çıkarmıştı.