Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li iş insanlarıyla buluşacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li iş insanlarıyla buluşacak
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra ekonomi alanında atılan adımlar tam gaz devam ediyor. Abdulkadir Selvi'nin yazısına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan 20 Eylül'de ABD'li iş adamlarıyla birlikte bir araya gelecek. Toplantıda Türkiye'nin ekonomi bakanları ve üst düzey ekonomi yönetimi de olacak.

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra gerek ekonomideki isimlerin değiştirilmesi gerekse önemli adımların atılması piyasalara olumlu yansıdı. Öyle ki kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Moodys Türkiye’nin notunun yükselişine yönelik olumlu sinyal verdi.

Öte yandan ekonomiyi canlandırmak ve enflasyonu baskılamak için daha pek çok adım atılacağı da her seferinde belirtiliyor. Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi ise, bugünkü köşe yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'li iş insanlarıyla bir araya geleceğini yazdı. Yazıya göre Erdoğan'ın 20 Eylül'deki toplantısında Türkiye'den ekonomi bakanları ve üst düzey ekonomi yönetimi de hazır bulunacak.

İŞTE ABDULKADİR SELVİ'NİN KÖŞE YAZISINDAKİ O KISIM:

"CUMHURBAŞKANI Erdoğan ise ABD’li iş insanlarıyla farklı bir konseptte bir araya gelecek.

Erdoğan’ın toplantısı 20 Eylül’de. Türkiye’den ekonomi bakanları ve üst düzey ekonomi yönetimi bu toplantıda hazır bulunacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk yüz içinde olan 20 Amerikan şirketinin CEO’su ile buluşacak. Türkiye’den Koç ve Sabancı Holding CEO’ları, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Hepsiburada’nın sahibi Hanzade Doğan, Borusan Holding’in sahibi Ahmet Kocabıyık, Kibar Holding’in sahibi Ali Kibar, Çalık Holding’in sahibi Ahmet Çalık, Çolakoğlu Holding’in sahibi Hasan Çolakoğlu gibi Türk iş dünyasını temsil eden isimler katılacak.

YUVARLIK MASA TOPLANTISI

Toplantı farklı formatta dedim. Yuvarlak masa toplantısı olacak. Toplantıyı TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ yönetecek. ABD’li şirketler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türkiye ile ilgili yatırım ve projelerini anlatacaklar. Ekonomi takımı da toplantıda hazır bulanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu talepleri ilgili bakanlara yönlendirecek. Bu toplantıya Amerikalı gruplar önem veriyor. Çünkü artık 5 yıl daha Türkiye’yi es geçmek istemiyorlar. Zaten katılım seviyesi de bunu gösteriyor.

AMERİKAN ŞİRKETLERİ

Tek tek isimlerini ve şirketlerini vereceğim.

Clinton’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı General James L. Jones, U.S. Chamber Of Commerce’ten Thomas J. Donohue, Hillwood’u temsilen Ross Perot, CITI’den John C. Dugan, Goldman Sachs’tan Denis Coleman, Boeing’den Stanley A. Deal, Nasdaq’tan Karen Snow, Platinum Petroleum İnternational’den Dr. Amer Rustom, Kraft Heinz’i temsilen Rafael Oliveira, Hellman&Freidman’dan Allen Thorpe.

Bu kadarla yetineceğim. Çünkü 27 önemli şirketin CEO’sunun katılacağı toplantı Coca Cola’dan, Amazon’dan, Ford Motor’dan, Lockheed Martin’e kadar uzayıp gidiyor.

Türkiye’nin rotasını yerli ve yabancı yatırımcıya çevirmesini önemsiyorum ve destekliyorum. Ama aynı zamanda yabancı yatırımcıların rotalarını Türkiye’ye çevirmesini daha çok önemsiyorum."

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar