Bu ilin başına talih kuşu kondu. Dev otomobil fabrikasına binlerce işçi alınacak

Bu ilin başına talih kuşu kondu. Dev otomobil fabrikasına binlerce işçi alınacak

Çinli otomotiv devi, Türkiye'de fabrika kuracağı yer için son kararını verdi. İşte tüm ayrıntılar...

Çin merkezli elektrikli araç üreticisi BYD, Türkiye'de yatırım yapmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile anlaşma imzaladı. BYD yetkilileri, Manisa'da şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ve AR-GE Merkezi kurmak için ziyaretlerde bulundu.

cin1.webp

BYD yetkilileri, Manisa'yı ziyaret ederek Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileriyle görüştü ve bölgedeki potansiyel yatırım fırsatlarını inceledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Mayıs ayında Bloomberg'e yaptığı açıklamada, Çinli yatırımcılarla yapılan görüşmelere değinmişti. BYD ve Chery gibi firmaların Türkiye'de yatırım yapma konusundaki görüşmelerin sonuçlandığı ifade edildi.

333083.jpg

Şirket Avrupa'daki ilk fabrikasını Macaristan'da kuracağını duyurmuştu. İkinci fabrikanın da Türkiye'de inşa edilmesi planlanıyor.

Manisa, Türkiye'nin önemli otomotiv üretim merkezlerinden biri olarak seçilerek, yeni fabrikanın inşa edileceği şehir olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla gerçekleştirilecek olan sözleşme töreni büyük önem taşıyor.

İlgili Haberler