Borsa günü yükselişle kapattı

Borsa günü yükselişle kapattı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 2,43'lük bir yükselişle başlayarak günü 8.929,88 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 211,77 puanlık artış kaydederken, toplam işlem hacmi ise 84,1 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 4,90, holding endeksi ise yüzde 1,73 oranında değer kazandı.

Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,91 ile bilişim sektörü olurken, en çok gerileyen ise yüzde 5,76'lık düşüşle spor sektörü oldu.

Küresel piyasalarda, Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) yaklaşık 10 yılın ardından negatif faiz dönemine son vermesiyle fiyatlamalar zorlaşırken, yarın ABD Merkez Bankası'nın (Fed) açıklayacağı para politikası kararları piyasaların odak noktasında bulunuyor.

Fed'in yarın ve mayısta gerçekleştireceği toplantılarda politika faizini sabit bırakması beklenirken, haziranda ilk faiz indirimine yönelik beklentilerin azaldığı görülüyor.

Analistler, Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamaların bankanın gelecek dönem adımlarına dair önemli ipuçları sunabileceğini ifade etti.

Yarın yurt içinde tüketici güven endeksi, yurt dışında ise Fed'in faiz kararının yanı sıra Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamaları, İngiltere'de enflasyon ve Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksi takip edilecek.

Teknik açıdan, BIST 100 endeksinde 8.700 ve 8.600 seviyelerinin destek, 9.000 puanın ise direnç olarak izleneceği belirtiliyor.