Borsa günü düşüşle kapattı

Borsa günü düşüşle kapattı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,30 değer kaybıyla 8.883,52 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 26,71 puan düşüş yaşarken, toplam işlem hacmi 79,3 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,10, holding endeksi yüzde 0,01 değer kaybetti.

Sektör endeksleri arasında en fazla kazanan yüzde 1,80 ile elektrik sektörü olurken, en çok gerileyen ise bankacılık sektörü oldu.

Bugün açıklanan verilere göre, ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), şubatta aylık bazda yüzde 0,6 ve yıllık bazda yüzde 1,6 artışla beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD'de açıklanan TÜFE verisinin ardından ÜFE'nin de beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini belirtiyor.

Yarın yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa katılımcıları anketi, bütçe dengesi; yurt dışında ise ABD'de sanayi üretimi, kapasite kullanımı, New York Fed sanayi endeksi ile Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi gibi önemli verilerin açıklanacağı ifade ediliyor.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.000 ve 9.100 puan seviyelerinin direnç, 8.800 seviyesinin ise destek konumunda olduğu belirtiliyor.