Beşiktaş'taki terör saldırısıyla ilgili iddianame hazır

Beşiktaş'taki terör saldırısıyla ilgili iddianame hazır
Vodafone Park çevresinde meydana gelen ve 39'u emniyet mensubu 46 kişinin hayatını kaybettiği, 243 kişinin yaralandığı terör saldırısına ilişkin 7'si tutuklu 10 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

Beşiktaş'taki terör saldırısıyla lgili iddianame hazır

İstanbul'da 10 Aralık 2016'da oynanan Beşiktaş-Bursaspor karşılaşmasının ardından Vodafone Park çevresinde meydana gelen ve 39'u emniyet mensubu 46 kişinin hayatını kaybettiği, 243 kişinin yaralandığı terör saldırısına ilişkin 7'si tutuklu 10 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay ve Mesut Erdinç Bayhan tarafından hazırlanan 114 sayfalık iddianamede, şehit 46 kişi "maktul", yaralanan 263 kişi "müşteki", Beşi̇ktaş Jimnasti̇k Kulübü Derneği̇, İETT ve İstanbul Emni̇yet Müdürlüğü de suçtan zarar gören olarak yer aldı.

PKK/KCK terör örgütünün 2004 yılında paravan bir örgütlenme olarak kurduğu "TAK"la ilgili geniş bilgilerle terör örgütünün gerçekleştirdiği eylemlere yer verilen iddianamede, "TAK" isminin örgütün uluslararası alandaki terörist imajından kurtulmak ve örgüt üzerindeki baskıyı hafifletmek amacıyla özellikle kullanıldığı belirtildi.

İddianamede, terör örgütü TAK'ın düzenlediği saldırıların, PKK/KCK terör örgütü üst yönetiminin talimatıyla gerçekleştirildiği kaydedildi.

İddianamede, Beşiktaş-Bursaspor arasında 12 Aralık 2016'da oynanan karşılaşmanın ardından Vodafone Park çevresinde gerçekleştirilen terör saldırısında, 39 emniyet mensubu, 7'si sivil 46 kişinin şehit olduğu, 208'i emniyet teşkilatı mensubu olmak üzere 243 vatandaşın da yaralandığı anlatıldı.

Başsavcılıkça onaylanan ve 7'si tutuklu 10 şüphelinin yer aldığı iddianame, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

İstenen cezalar

İddianamede, 7'si tutuklu 10 şüpheli hakkındaki rekor sayılabilecek sürelerde hapis cezası istendi. 

İddianamede, tutuklu şüpheliler Tufan Beyhan, Zeki Yılmaz, Reşit Beyhan ve Sercan Bingöl hakkında "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. 

Bu şüpheliler hakkında ayrı ayrı "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 ay ile 15 yıl, 7 kez "tasarlayarak bombalama suretiyle öldürmeye yardım etme" suçundan 157 yıl 6 ay ile 210 yıl, 39 kez "tasarlayarak bombalama suretiyle ve kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle adam öldürmeye yardım etme" suçundan bin 315 yıl 9 ay ile bin 755 yıl, 35 kez "tasarlayarak bombalama suretiyle adam öldürmeye teşebbüse yardım etme" suçundan 340 yıl 9 ay ile 420 yıl, 208 kez "tasarlayarak bombalama suretiyle ve kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle adam öldürmeye teşebbüse yardım etme" suçundan 2 bin 28 yıl ile 2 bin 496 yıl, zincirleme olarak "patlayıcı madde kullanarak kamu malına zarar vermeye yardım etme" suçundan 3 yıl 6 ay ile 16 yıl 6 ay ve zincirleme şekilde "patlayıcı madde kullanmak suretiyle özel şahsa ait mala zarar vermeye yardım etme" suçundan da 3 yıl 6 ay ile 16 yıl 6 ay olmak üzere toplam 3 bin 856 yıl 6 aydan 4 bin 929 yıla kadar hapis cezasına karar verilmesi istendi. 

Şüphelilerden Rıdvan Döner, Fırat Kise ve Necip Yılmaz'ın ayrıca, "suç örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 ay ile 15 yıl, iki kez "terör örgütü propagandası yapma" suçundan 2 yıl ile 10 yıl olmak üzere toplam 9 yıl 6 aydan 25 yıla hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, şüphelilerden Hikmet Ölçer ve Zemirhan Yılmaz'ın, "suç örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla, Nazim Beyhan'ın, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla, Sercan Bingöl ve Zeki Yılmaz'ın da iki kez "terör örgütü propagandası yapma" suçundan 2 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar