Bakan Tunç’tan 8. Yargı Paketi açıklaması

Bakan Tunç’tan 8. Yargı Paketi açıklaması

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türkiye'nin hukuki ve sosyal alanlardaki gelişimine katkı sağlaması hedeflenen 8'inci yargı paketinin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Emekli bayram ikramiyesini 3 bin liraya çıkaran düzenlemeyi de içeren Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Adalet Bakanı Tunç, gelişmenin ardından sosyal medya hesabından "hayırlı olsun" paylaşımında bulundu. Bu adımların Türkiye'nin adalet ve sosyal refah alanındaki ilerlemesine katkı sağlayacağına inandığını dile getirdi.

lk.jpg

Daha önce yargı paketinin detaylarına ilişkin açıklamalar yapan Bakan Tunç, şunları söylemişti:

Bu algıyı ortadan kaldırmamız lazım. Düzensizlik algısını ortadan kaldıracak düzenlemelerimiz var. İki yıl ceza almışsa birisi, bir yıl sonra koşullu salıverme süresi dolar. Koşullu salıverme süresi bir yıl olduğunda denetimli serbestlik süresi de bir yıl, o zaman iki yıldan yatacak hiçbir ceza kalmaz. Dolayısıyla iki yıl ceza alan hiç cezaevinde kalmamış olur. Böyle bir durum da tabii özellikle cezası iki yılın altında, üç yılın altında suçlar bakımından 'suç işledi, yanına kar kaldı' şeklinde bir algı var. Burada yaptığımız düzenleme, bir yıllık maktu denetimli serbestlik yerine oran getirmek istiyoruz.