Bakan Tekin: Kız okulları açılmasının önünde kanuni engel yok

Bakan Tekin: Kız okulları açılmasının önünde kanuni engel yok

"Veli isterse çocuğunu kız okullarına gönderebilmeli, isterse erkeklerin gittiği okullara gönderebilmeli" açıklamasıyla tartışma yaratan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den gündeme bomba gibi düşecek yeni açıklama geldi. Tekin açıklamasında kız/erkek okulları açılabileceğini işaret etti.

Yeşil Sol Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez, Milli Eğitim Bakanı Tekin’in temmuz ayında bir TV kanalında yaptığı “Gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz, veli isterse çocuğunu kız okullarına gönderebilmeli, isterse erkeklerin gittiği okullara gönderebilmeli” açıklamasını TBMM'ye taşıdı. İrmez, bakanlığın ‘kız okullarına' dair bir çalışmasının olup olmadığını sordu.

“HERHANGİ BİR ENGEL YOK”

Önergeyi yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Eğitim Kanunu'nun ‘karma eğitim' maddesini örnek göstererek ‘kız okullarının’ açılmasına kanunen bir engel olmadığını belirtti. Tekin' yanıtında şunları söyledi:

“Milli Eğitim Temel Kanunu’nun ‘Karma eğitim' başlıklı 15’inci maddesinde: ‘Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkân ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir.' hükmü yer almaktadır. Görüleceği üzere ihtiyaç olması halinde yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrenciler için ayrı okulların kanun kapsamında açılabilmesi için herhangi bir engel bulunmamaktadır”

“VELİ İSTERSE…”

Yusuf Tekin, 11 Temmuz'da karma eğitimle ilgili yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

" Kız çocuklarını okula göndermeyen ailelerin en baştaki argümanı, ‘Ben çocuğumu erkeklerle aynı okula göndermek istemiyorum’ oluyor. Şimdi benim Milli Eğitim olarak birincil hedefim ne? Kız çocuklarının okullaşması sağlamak. O zaman veliyi ikna etmek için biz, gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz, veli isterse çocuğunu kız okullarına gönderebilmeli, isterse erkeklerin gittiği okullara gönderebilmeli."

Milli Eğitim Kanunu’nun 12. maddesinde ise “Türk milli eğitiminde laiklik esastır” ifadesi yer alıyor.