Bakan Fidan’dan Irak vurgusu: Güvenlik tehdidi olmuştur

Bakan Fidan’dan Irak vurgusu: Güvenlik tehdidi olmuştur

Dışişleri Bakanı Fidan, Irak'ın terör örgütünün Süleymaniye'de lojistik olarak desteklenmesine tepki göstererek, “Güvenlik tehdidi olmuştur" dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, katıldığı bir televizyon programında dış politika gündemini değerlendirerek, Irak'taki terörle mücadele konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Fidan, "Bizim arzumuz Süleymaniye'deki arkadaşlarımızın yol yakınken hatalarından geri dönmesi, Türkiye'yle dostluklarını, tarihte olduğu gibi bugün de perçinlemeleri ve ortak geleceğe bizim beraber hareket etmemiz" ifadelerini kullandı.

Fidan, bölgede Süleymaniye, Erbil, Bağdat, Kerkük ve Musul gibi şehirlerde "geleceği hep beraber" kuracaklarını vurgulayarak, terör örgütlerine yer olmadığını belirtti. Fidan, "Bunları artık bizim sistem dışına atmamız lazım. Bunlar kullanım ömrü tamamlanmış örgütler. Sözünü ettiğim şehirler, kültürler kadim kültürler ve daha önce bu türden tehditlerin üstesinden geldiler, inşallah bundan sonra da gelecekler" diye konuştu.

"BU KONUDA AÇIĞIZ"

İleri tedbirlerin gündemde olup olmadığının sorulması üzerine ise Fidan, "Siz benim düşmanıma destek verdiğiniz sürece ne yapmamı bekliyorsunuz? Bu konuda açığız. Bu düşmanın senden istifade etmesinin yolunu engellemek benim görevim. Ben bunu yapacağım. Bunu yaparken de sana hile tuzak kurmuyorum, yüzüne söylüyorum. Bundan vazgeç, çünkü bu senin lehine değil, kimsenin lehine değil. Süleymaniye'deki halk Türkiye'nin dostu olan bir halk. Terör örgütüyle işi olabilecek bir halk değil" şeklinde cevap verdi.

Bakan Fidan ayrıca, "Süleymaniye’deki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) liderliği ve onu oluşturan ekibin PKK ile olan ilişkileri, samimiyeti bizim için bir problem olmanın ötesinde artık ulusal bir güvenlik tehdidi olmuştur" dedi.