Bahçeli’den bomba Kavala kararı! Sıradaki hamlesi belli oldu

Bahçeli’den bomba Kavala kararı! Sıradaki hamlesi belli oldu

Siyasette normalleşme sürecini değerlendiren Gazeteci İsmail Küçükkaya, Devlet Bahçeli’nin Osman Kavala için sıradaki hamlesini açıkladı.

İsmail Küçükkaya ve Kürşad Oğuz, Türkiye’deki “siyasette normalleşme” sürecini masaya yatırdı. Konuya ilişkin dikkat çeken değerlendirmeler yapan Küçükkaya, gelecekteki siyasi gelişmelere dair önemli açıklamalarda bulundu.

Küçükkaya, normalleşme sürecinin adım adım ilerleyeceğini belirterek, “Öyle bir süreç yaşayacağız ki, Özgür Özel ile Erdoğan görüşecek; Erdoğan bunu Bahçeli ile konuşacak ve belirli konularda uzlaşmaya varacaklar. Kavala konusunun da önümüzdeki belirgin bir süreç içinde çözüleceğini düşünüyorum” diye konuştu.

"MHP'NİN DE ONAYI İLE SOMUT ADIM ATILDI"

MHP'nin onayının önemli olduğuna vurgu yapan Küçükkaya, somut adımların MHP’nin rızası alınarak atılacağını söyledi. 28 Şubat generallerinin serbest bırakılmasını bu sürece örnek gösteren Küçükkaya, şunları aktardı: “Bu konu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özel'in görüşmesinde gündeme geldi. MHP'nin de onayı ile somut adım atıldı ve 28 Şubat generalleri serbest bırakıldı.”

osman-kavala-nin-daricali-oldugu-ortaya-cikti.jpg

Küçükkaya şöyle devam etti: “Kavala konusunun da önümüzdeki belirgin bir süreç içinde çözüleceğini düşünüyorum. Bahçeli'nin buna da olur vereceğini ve ülkenin yüksek menfaatleri söz konusu edilerek böyle bir mekanizmanın işleyeceği kanaatindeyim. Bu normalleşmenin önümüzdeki kısa vadede Demirtaş'ı etkilemeyeceği kanaatindeyim.”

NE OLMUŞTU?

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM'nin 10 Aralık 2019 tarihli Osman Kavala kararı yerine getirilmediği gerekçesiyle 2 Şubat 2022 tarihinde Türkiye hakkında "ihlal prosedürü" adı verilen süreci başlatmış, bu kapsamda Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini AİHM'ye sormuş, AİHM 11 Temmuz 2022 tarihinde Osman Kavala kararının yerine getirilmediğine hükmetmişti.

Kavala’nın avukatlarından Hilal Zengin, yargılamanın yenilenmesi talebiyle, AİHM kararlarını ısrarla uygulamayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe vermişti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 10. Ceza Dairesi’nin 2006 tarihli içtihat kararlarını gerekçe göstererek, talebi yeni bir heyetin karara bağlamasına hükmetmişti.

31 Mart yerel seçimlerinde siyasette denge değişmiş, AKP 22 yılın ardından ilk kez ikinci parti konumuna gerilemişti. Seçimlerin ardından partisini birinciliğe yükselten Genel Başkan Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeyi talep etmiş; ikilinin görüşmesi AKP Genel Merkezi'nde gerçekleşmişti. Özel, ardından MHP lideri Devlet Bahçeli ile de bir araya gelmiş, siyasette "yumuşama" dönemi konuşulmaya başlanmıştı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi de yazılarında siyasetteki "yumuşama" süreci için yapılması gerekenlerden bahsetmiş, Gezi davası kapsamında tutuklu bulunan Osman Kavala'nın yeniden yargılanması gerektiğini savunmuştu. Selvi'nin söz konusu yazısı iktidar cenahında tartışmalara neden olmuş, MHP kanadından Selvi'ye sert eleştiriler gelmişti.

İlgili Haberler