Avrasya Araştırma son anket sonuçlarını açıkladı: Cumhur İttifakı'na büyük şok

Avrasya Araştırma son anket sonuçlarını açıkladı: Cumhur İttifakı'na büyük şok

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Şubat ayı anket sonucunu açıkladı. Özkiraz'ın açıkladığı sonuçlarda AKP- MHP bloğunun oy oranının düştüğü, MHP'nin baraj altı kaldığı gözlerden kaçmadı.

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, "Anketlerimizde Deva ve Gelecek partilerine daha sıklıkla olmakla birlikte Memleket Hareketi/TDP gibi partilerin seçmelerine de rastlamaya başladık" diyerek açıkladığı Şubat ayı anket sonuçları Cumhur İttifakı'nda şok etkisi yarattı. 

Açıklanan Şubat ayı anket sonucuna göre, AKP'nin alacağı oy yüzde 34.8 iken MHP'nin yüzde 7 ile baraj altında kaldığı görülürken; CHP'nin oy oranının 26.2, İYİ Parti'nin ise 13.1 olarak açıklandı.

Günboyu'nun haberine göre; Kemal Özkiraz'ın Memleket Hareketi ve Türkiye Değişim Partisi (TDP) gibi yeni oluşumların da seçmenler arasında konuşulduğunu söyleyerek, "Anketlerimizde DEVA ve Gelecek partilerine daha sıklıkla olmakla birlikte Memleket hareketi/TDP gibi partilerin seçmelerine de rastlamaya başladık" dedi.

Özkiraz, "Bu ayki anketimizde ise partilerin ismini ve liderlerin isimlerini sayarak hangi partiye oy verirsiniz dedik. Bu şekilde sorduğumuzda kararsızlar ve başat partilerde az miktarda da olsa düşüş olduğunu, Saadet Partisi, DEVA, Gelecek Partisi, Büyük Birlik Partisi (BBP), Vatan Partisi, Yeniden Refah Partisi, Türkiye Değişim Partisi ve Memleket hareketi oylarının daha görünür olduğunu fark ettik. Bu da bize teşkilatı olan partilerin az çok bir oy alacağını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Avrasya Araştırma'nın Şubat ayı anket sonuçları şöyle:

AKP: 34.8
CHP: 26.2
İYİP: 13.1
HDP: 9.1
MHP: 7
Gelecek 2.7
DEVA: 2.5
TDP: 1.6
Memleket Hareketi: 1.5
Saadet Partisi: 0.7
Yeniden Refah Partisi:  0.4
BBP: 0.2
Vatan Partisi: 0.2