Anne ve babalar dikkat: Öğrencilere zehirli tahta kalem zincir markette satılıyor

Anne ve babalar dikkat: Öğrencilere zehirli tahta kalem zincir markette satılıyor
Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası Başkanı Mehmet Bayrak, öğrencilere satılan tahta kalemlerin zehirli olduğu iddiasında bulundu. Bayrak, iddiasını bir adım daha ileri götürerek, zehirli kalemlerin zincir marketlerde satıldığını söyledi.

Damla BAYLAN / Günboyu

Bir tahta kalem markasının zehirli olduğu iddiası öne sürülüyor. İddianın sahibi, Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası Başkanı Mehmet Bayrak. Bayrak, öğrencilerin kırtasiye alışverişi listesinde bulunan tahta kalemlerinin bazılarının zehirli olduğunu belirterek, 'Bu ürün okul listesinde yer alıyor. Tahtaya yazı yazarken veya çantasında taşırken sürekli temas halinde. Zincir markette satılan bu kalem, zehirli bir kalem ve üzerinde de yazıyor' dedi.

'ÖĞRENCİLERE ZEHİRLİ TAHTA KALEMİ SATILIYOR' İDDİASI

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına sayılı gün kala, okullar, öğrenciler için kırtasiye malzemeleri listesi hazırladı. Listenin büyük bir kısmı ilkokul öğrencilerine yönelik araç ve gereçleri içeriyor. Ancak, özel okulların kırtasiye listesi binlerce lirayı buluyor. Veliler özellikle ilkokul birinci sınıftaki öğrenciler için kırtasiye alışverişi yaparken, çanta, kalem, silgi, defter gibi tüm ürünleri kırtasiyelerden temin ediyor. Bazı veliler ise daha uygun fiyatlar nedeniyle bazı zincir marketleri tercih ediyor.

3 TAHTA KALEM 9,50 LİRA

Sağlığın öncelikli olması gerektiğini vurgulayan Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası Başkanı Mehmet Bayrak, alınacak ürünlerde sağlığın ön planda tutulması gerektiğine dikkat çekti. Bayrak, kırtasiyelerde sağlığa zararlı hiçbir ürünün bulunmadığını belirterek, velilerin alışveriş yaparken ürünlerin arkasında yer alan içerik bilgisine dikkat etmediklerini ve bazı ucuz ürünlerin zehir etkisi yapabileceği konusunda bilinçsizce tercih edildiğini ifade etti. Kentteki bir zincir markette 3'lü tahta kaleminin 9,50 liraya satıldığını, üzerinde 'Solvent içerir, sağlığa zararlıdır' uyarısı olduğunu belirten Bayrak, "Sağlığa zararlı ürünler olduğunu yaptığımız incelemelerde gördük. Vatandaş ucuza alacağım diye bunu tercih ediyor. Ancak çocuklarının ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya geleceğini bilmiyorlar. Sağlıksız ürünleri ucuza satıyorlar. 'Çocuklara satılamaz, verilemez' uyarısı olan tahta kalemini 9,50 liraya satıyorlar. Bu ürün okul listesinde bulunuyor. Marketlerin 3 tanesini 9,50 liraya sattığı tahta kaleminin kırtasiyelerdeki adet fiyatı ise 15-20 liradan başlıyor" dedi.

Ürünlerdeki hileleri bildiklerini belirten Bayrak, özellikle çanta ve kalemlerde sağlığa ciddi zararı olan kimyasalların yer aldığını belirtti. Bayrak, “99 liraya çanta satılıyor. Bu ürünler sağlıklı ve sağlam değil. Çorba bile bu fiyata değil artık. Kırtasiyecilerde çanta satışı okul açılmadan ve 11'inci ayda artar. 11'inci ayda artmasının sebebi okul açılmadan ucuza alınan çantaların 2 ayda yırtılması" diye konuştu.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar