Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Kadir Özkaya kaç yaşında ve nereli?

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Kadir Özkaya kaç yaşında ve nereli?

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanvekili Kadir Özkaya'nın tekrar seçilmesi Resmi Gazete'de duyuruldu. Kadir Özkaya kimdir? AYM Başkanvekili Kadir Özkaya'nın yaşını ve nereli olduğunu merak konusu oldu.

Zühtü Arslan'ın görev süresinin dolmasıyla birlikte yapılan seçimin sonucuna göre AYM'nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu. Peki Kadir Özkaya kimdir, nereli, kaç yaşında?

KADİR ÖZKAYA KİMDİR

Kadir Özkaya, 1963 yılında Tarsus'ta doğdu. Bandırma Ortaokulu'nu bitirdikten sonra Tapu Kadastro Meslek Lisesi'ni tamamlamış ve 1985 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olmuş.

Meslek hayatına Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde memur olarak başlayan Özkaya, daha sonra Tarım Kredi Kooperatifleri'nde kontrolörlük yapmış. 4 Şubat 1991 tarihinde başladığı idari yargı hâkimlik stajını tamamlayarak, 13 Mayıs 1993 tarihinde Danıştay tetkik hâkimliğine atanmış. Kasım 2004'e kadar bu görevi sürdürmüş, ardından 21 Ekim 2005 tarihinde Anayasa Mahkemesi'nde raportörlük görevine atanmış. 2011 yılında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine seçilen Özkaya, 18 Aralık 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş ve 22 Aralık 2014 tarihinde göreve başlamış.

2002 yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programı'nı bitirmiş. Ayrıca açıklamalı içtihatlı idari yargılama usulü kanunu ve belediye başkanları, meclis üyeleri ve muhtarların soruşturulmaları, yargılanmaları ve düşürülmeleri konularında iki kitabı bulunuyor.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun 12 Mart 2020 tarihli toplantısında Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçilmiş ve bu görevi 4 Nisan 2020 tarihinden itibaren yürütüyor.

KADİR ÖZKAYA EVLİ Mİ?

61 yaşındaki Kadir Özkaya, evli ve iki çocuk babasıdır.