ABD'de şubat ayında istihdam beklentileri aştı

ABD'de şubat ayında istihdam beklentileri aştı
ABD'de tarım dışı istihdam, Şubat ayında beklentileri aşarak 275 bin kişi arttı. Ancak işsizlik oranı yüzde 3,7'den yüzde 3,9'a yükselerek son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD Çalışma Bakanlığı, Şubat ayına ilişkin istihdam raporunu açıkladı. Buna göre, ülkede tarım harici sektörlerde istihdam 275 bin kişi arttı. Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen tarım dışı istihdam verisi, öngörülerin oldukça ötesindeydi. Beklentiler 198 bin kişi artış öngörüyordu.

Bu dönemde istihdam, sağlık hizmetleri, kamu, yiyecek ve içecek hizmetlerini, sosyal yardımı, ulaşımı ve antrepo sektörlerinde arttı. Ancak Aralık 2023 ve Ocak 2024'te tarım dışı istihdam verilerinde aşağı yönlü revizyonlar yapıldı. Aralık ayı için kaydedilen artış 333 binden 290 bine, Ocak ayı içinse 353 binden 229 bine çekildi.

İşsizlik oranı ise Şubat ayında 0,2 puan artarak yüzde 3,9'a yükseldi. Bu, Ocak 2022'den bu yana en yüksek seviyesini kaydeden bir artıştı. Beklentiler, işsizlik oranının yüzde 3,7 seviyesinde kalacağı yönündeydi.

Ülkedeki işsiz sayısı Şubat ayında 334 bin kişi artarak 6 milyon 458 bine yükseldi. İş gücüne katılım oranı ise üç aydır değişmeden 62,5 seviyesinde kaldı.

Ayrıca, haftalık ortalama çalışma saati 34,3'e yükselirken, ortalama saatlik kazanç yüzde 0,1 artarak 34,57 dolara çıktı. Piyasa beklentileri, ortalama saatlik kazancın yüzde 0,2 artması yönündeydi. Şubat 2022'den bu yana en düşük artışı kaydeden ortalama saatlik kazanç verisi, Ocak ayında yüzde 0,5 artmıştı.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar