ABD: Husilere ait en az 28 İHA vuruldu

ABD: Husilere ait en az 28 İHA vuruldu

ABD ve koalisyon güçleri, Yemen'deki İran destekli Husilere ait en az 28 insansız hava aracını (İHA) vurduklarını duyurdu.

Açıklamada, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ve koalisyon güçlerinin, Husilerin saldırılarını engellediği belirtildi. Söz konusu operasyonun başarıyla sonuçlandığı ve ABD ve koalisyon güçlerine ait gemilerle ticari gemilerde herhangi bir hasar olmadığı ifade edildi.

Yemen açıklarındaki gelişmelerin arasında, Husilerin İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki olarak İsrailli şirketlere ait olduğunu iddia ettikleri ticari gemilere el koyma ve saldırılar düzenleme eylemleri yer alıyor.

ABD kuvvetleri, Yemen'den atılan füzeleri ve kamikaze dronlarını birçok kez etkisiz hale getirdiğini açıkladı. Husilerin bu eylemlerinin ardından birçok gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini askıya aldı.

Buna tepki olarak, ABD önderliğinde çok uluslu bir deniz görev gücü olan "Refah Muhafızı Operasyonu" oluşturuldu. Bu operasyon, Husi güçlerine karşı küresel deniz ticaretinin güvenliğini sağlamayı amaçlıyor.

Kızıldeniz'de yaşanan gerginlikler, uluslararası toplumun dikkatini çekti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Husilerin Kızıldeniz'deki saldırılarını sonlandırma çağrısında bulunan bir kararı kabul etti.

Öne Çıkanlar