38 yıllık avukatı şoke eden olay: Müvekkili yüzünden beş parasız kaldı

38 yıllık avukatı şoke eden olay: Müvekkili yüzünden beş parasız kaldı
Denizli'de yaşanan olayda vergi borcunu ödemek için bankaya giden avukat görevliden aldığı cevapla şoke oldu. Baro ve mahkeme tarafından hiç tanımadığı birine vasi olarak atanmış olan avukat, müvekkilin borcun yüzünden tüm kendi hesaplarına bloke konulduğunu öğrendi.

Denizli'de yaşanan olayda 38 yıllık avukat Nuran Aksu, 2020 senesinde sonuçlanmış olan bir dava sonrası baro ve mahkeme tarafından hiç tanımadığı bir şahsın hukuki işlemlerini takip etmek amacıyla vasi olarak atandı. Avukat Aksu'nun vasilik görevi mahkeme tarafından 2022 senesinde sona erdi. Vergi borcunu ödemek amacıyla bankaya giden Aksu'yu şaşırtan bir olay yaşandı. Görevli, Aksu'nun tüm hesaplarına tedbir konulduğunu söyledi.

"MÜVEKKİLİN BORCU YÜZÜNDEN AVUKATA HACİZ GELMESİ GÖRÜLMÜŞ BİR OLAY DEĞİL"


Banka memurundan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bloke konulduğu öğrenen Aksu, olayı öğrenmek için SGK'yı aradı. Şaşkınlığı atar atmaz kurum ile irtibata geçen Aksu, müvekkilinin 217 bin TL'lik borcu sebebiyle tedbir konulduğu bilgisine ulaştı.

İlk kez böyle bir durumun yaşandığını söyleyen avukat Nuran Aksu, "İlgili birimlere ulaşınca tedbirin vasisi olduğum kişiden dolayı olduğunu öğrendim. Bir müvekkilin borcu yüzünden mahkeme tarafından vasi olarak atanan bir avukata haciz gelmesi görülmüş bir olay değil ve hukukta da yeri yok. En azından 38 yıllık avukat olarak ben öyle biliyorum" şeklinde konuştu.

"SGK'YA DAVA AÇACAĞIM AMA HİÇ PARAM YOK, HESAPLARIMDA TEDBİR VAR"


Aksu, tüm mali işlemlerini banka aracılığıyla yaptığını söyledi ve "Şuan banka hesabımda para var ama hiç param yok. Üçüncü bir şahıs nedeniyle mağdur edildim. SGK'ya dava açacağım ama dava açmak için param yok. Denizli Barosuna gideceğim ama aracıma mazot alamıyorum. Fatura ve ödemelerim için otomatik ödeme talimatım vardı. Şimdi hiçbiri ödenmedi. Ben faturalarımın ödeme tarihlerini bile bilmem. Bundan dolayı da ayrıca mağduriyet yaşayacağım. Kendi personelimin SGK primini ödemem lazım param yok. Maaş ödeyeceğim ama param yok. Vergilerimi ödemem lazım ama param yok. Tüm param bankadaydı. Şimdi hesaplarımda tedbir var, tedbir kalkıncaya kadar borçla yaşayacağım" dedi.

"ADALETE OLAN GÜVENİM TAM"


Olay ile ilgili SGK'ya dava açacağını belirten avukat Aksu, "Şahsın kuruma olan borcu ödenmediği sürece benim hesaplarımdaki tedbirin kalkmayacağını söylediler. Ben SGK'ya dava açacağım. Devletin verdiği bir görevden dolayı benim hesaplarıma tedbir konulması beni mağdur etti. Adalete olan güvenim tam. Mağduriyetimin giderileceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler
Öne Çıkanlar