120 cm led bant armatür nedir, avantajları nelerdir?

120 cm led bant armatür nedir, avantajları nelerdir?
LED Teknolojisinde yaşanan devrimle birlikte geniş kullanım alanı bulan 120 cm LED Bant Armatürler; farklı ebat ve ışık rengi seçenekleri, kullanımının pratikliği, uzun kullanım ömrü ve sağladığı enerji tasarrufu nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır.

Genellikle 30 cm, 60 cm, 90 cm, 100 cm ve 120 cm boyutlarında ve Beyaz/Günışığı ışık rengi seçenekleriyle üretilen LED Bant Armatürler; LED Yatay Bant Armatürler ve LED T5 Bant Armatürler olarak iki farklı tipte karşımıza çıkmaktadır. LED Yatay Bant Armatürlerde ürünlerin birbirine eklenmesi mümkün olmazken; LED T5 Bant Armatürler, birbirine eklenebilir yapıda olması ve LED Yatay Bant Armatürlere kıyasla daha zarif yapıda olmaları yönüyle dar alanların aydınlatmasında tercih sebebi olabilmektedir.
Aydınlatma üzerine konuşurken lamba ve 120 CM led armatür sık kullanılan terimlerdir. Bu terimler çoğu zaman karıştırılır ve genellikle birbiri yerine kullanılır. Lamba ve armatür isimleri neyi ifade etmektedir? Bir aydınlatma ünitesine atıfta bulunurken hangi terimi kullanmak doğrudur?

Lamba ve armatür, motor ve araba kavramlarıyla benzer bir ilişkiye sahiptir. Yani, biri aslında diğerinin bir parçasıdır.

Lamba, armatür içerisinde kullanılan ışık kaynağıdır. Lambalar pek çok farklı teknolojiyle üretilse de günümüzde LED lambaların kullanımı hızla artmaktadır.

Lamba, genellikle değiştirilebilir yapıda olan ve ışık üreten cihazlara verilen isimdir. Akkor ampuller, kompakt floresan ampuller, T8 ve T5 lineer floresan tüpler, LED ampuller ve metal halide ampuller birer lambadır.

Armatür ise üzerinde lamba bağlantısı için bir veya birden fazla duy bulunduran gövdeye verilen isimdir. Aydınlatma armatürü, lambanın yanı sıra güç kaynağı, reflektör, lens, difüzör, duy ve elektriksel bağlantı ekipmanları gibi tüm bileşenleri içerir.

İçerisinde LED modül gibi dahili ışık kaynağı bulunduran ve ayrıca bir lambaya ihtiyaç duymayan ışıklıklara da armatür adı verilir. LED’ler uzun kullanım ömrüne sahiptir bu sebeple LED ışık kaynağıyla donatılmış armatürlerde lamba değişimine gerek yoktur.

Masa lambası, yer lambası, tavan lambası gibi isimlendirmeler sıkça kullanılsa da bu genellikle doğru bir kullanım değildir. Masa armatürü, yer armatürü ve tavan armatürü şeklinde isimlendirmek daha doğru olacaktır.

Sokakları, caddeleri ve yolları aydınlatan ışıklara genellikle sokak lambası adı verilir. Bunları da sokak armatürü olarak çağırmak daha doğru olacaktır.

Özetlemek gerekirse; lamba, ışık üreten değiştirilebilir bir bileşendir. Aydınlatma armatürü ise bütün bir aydınlatma aygıtıdır.

120 cm led bant armatürlerin avantajları

* %80 enerji tasarrufu sağlar.

* Uzun kullanım ömrüne sahiptir.

* Farklı ebat seçenekleri sayesinde geniş kullanım alanına sahiptir.

* Farklı ışık rengi seçenekleri vardır.

* Montajları pratiktir.

120 cm led bant armatürlerin kullanım alanları

120 CM led armatür, bütçeyi sarsmayan ve enerji tasarruflu ürünler olması dolayısıyla; Ofis Aydınlatması, Mağaza Aydınlatması, Market Aydınlatması, Depo Aydınlatması, Atölye Aydınlatması ve daha birçok aydınlatma alanında kullanıldığı gibi tezgah, raf, balkon gibi pek çok alanda da aydınlatma çözümleri sunmaktadır.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar