Yıldırım'dan AB açıklaması

Başbakan Yıldırım, "Avrupa Birliği, referandum döneminde ilişkiler açısından çok iyi bir sınav vermedi. Hatta darbe girişiminde de bazı Avrupa ülkeleri sınıfta kaldı" dedi.

Yıldırım'dan AB açıklaması

Yıldırım'dan AB açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, "Avrupa Birliği, referandum döneminde ilişkiler açısından çok iyi bir sınav vermedi. Hatta darbe girişiminde de bazı Avrupa ülkeleri sınıfta kaldı. Ama artık yeni bir döneme girdik. " dedi.

Başbakan Yıldırım ile Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Çankaya Köşkü'nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından, ortak basın toplantısı düzenledi.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ

Bulgaristan'ın gelecek yılın başından itibaren Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstleneceğine dikkati çeken Yıldırım, "Bu dönemin esasen Türkiye-Bulgaristan-Avrupa Birliği ilişkileri için de önemli bir dönem olacağını düşünüyoruz. Sizin dönem başkanlığınızda özellikle geçen yıl başladığımız ama devamını getiremediğimiz AB ile mülteciler, vize serbestliği, geri kabul konularıyla mültecilere yardım konusundaki anlaşmanın tam anlamıyla yürürlüğe girmesi ve AB-Türkiye yakınlaşmasının sağlanması adına bugüne kadar yaptığınız girişimler ve katkıların bundan sonra da devam edeceğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği süreci öncesi müşterek projelerin olduğunu belirten Yıldırım, bunların Bulgaristan ve Türkiye tarafından sınır illerinde gerçekleştirilmesine yönelik daha yakın çalışılmasının gerektiğini bildirdi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine yönelik ekonomi, ticaret, yatırım, enerji alanlarının önemine değinen Yıldırım, "Türkiye'nin hızla büyüyen ekonomisi, yakın komşularımıza önemli fırsatlar sunuyor." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, karayolu ağı iyileştirerek, hızlı tren bağlantıları kurularak, Türkiye ve Bulgaristan'ın paylaştığı ortak transit koridorunun daha etkin hale getirilebileceğini kaydetti.

Yıldırım, "İki ülke arasındaki üst düzey ziyaretlerin daha da artırılarak devam etmesinin bu alanda önemli fayda sağlayacağını ifade etmek isterim." dedi.

Konuk başbakanın ziyaretinin önemine değinen Yıldırım, bunun Türkiye-Bulgaristan arasında yeni bir dönemin başlangıcı olacağına yönelik inancını ifade etti.

Başbakan Yıldırım, Borisov'a Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde daha doğru, iyi anlaşılmasına yönelik gayretlerinden dolayı da teşekkür etti.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar