1. YAZARLAR

  2. Sabri Arpaç

  3. Vergi davalarında kanun yolundan vazgeçme avantajı
Sabri Arpaç

Sabri Arpaç

Vergi davalarında kanun yolundan vazgeçme avantajı

A+A-

Mükellefler, tebliğ edilen vergi ve cezalara karşı süresinde vergi mahkemelerinde dava açmaktadırlar. Bu davaların lehe veya aleyhe sonuçlanmasından sonra, mükelleflere ''kanun yolundan vazgeçme'' düzenlemesi getirildi. Bu düzenleme vergi mahkemelerince verilen istinaf yolu açık kararları ile bölge idare mahkemelerinin temyiz yolu açık kararları hakkında uygulanacak, Danıştay'ın bozma kararı hakkında ise uygulanamayacaktır.

Yararlanmanın Koşulları

Kamun yolundan vazgeçmek için;

-              İstinaf edilecek vergi mahkemesi kararı ise,

-              Veya temyiz edilecek bölge idaresi mahkemesi kararı ise,

-              Mahkeme tarafından mükellefe tebliği tarihinden başlayarak istinaf veya temyiz başvuru süresi içerisinde, kanun yolundan vazgeçildiğine ilişkin dilekçenin dava konusu edilen vergi/ceza ihbarnamesini düzenleyen vergi dairesine verilmesi,

-              Kanun yolunun kullanılmasından vazgeçilen kararın mükellefe tebliğ edildiği tarihi gösteren belge yani mahkemeden alınan tebligat belgesi, tebliğ tarihini gösteren alma haberli tebligata ilişkin belgesi ile birlikte verilen karar örneğinin dilekçeye eklenmesi,

-              Verilen dilekçede dava konusu vergi ve/veya vergi cezalarının tümü için kanun yolundan vazgeçildiğinin beyan edilmesi,

 

Gerekmektedir.

Yukarıda da belirtildiği üzere; başvuruların, mükellef için geçerli olan istinaf ve temyiz süreleri içerisinde yapılması gerekir. Bu sürelerin aşılması halinde, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 379 uncu maddesi hükümlerinden yararlanmak mümkün değildir.

Başvurul dilekçesi davalı vergi dairesine elden verilebileceği gibi, alma haberli (taahhütlü) olarak da süresinde gönderilebilir. APS ve adi postaya veya özel dağıtım şirketleri (kargo) tarafından getirilmesi hâlinde vergi dairesinin kayıtlarına intikal ettiği tarih başvuru tarihi olarak dikkate alınacağına süreyi kaçırmamak için bu konuda gerekli özen ve dikkatin gösterilmesi önemlidir.

Kanun yolundan vazgeçme başvuru için, mükellefin veya vekilinin adı ve soyadı veya unvanları yazılı konu ile ilgili olarak yayınlanan 517 seri numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ekinde verilen dilekçe kullanılabilir.

Kanun Yolundan Vazgeçilmesi Ödenecek Vergi ve Cezalar

Kanun yolundan vazgeçilerek davanın sona ermesi halinde ödenecek vergi ve cezaları kararın bulunduğu son durumuna göre aşağıdaki gibi hesaplanır:

-              Konusu sadece vergi olan davalarda, verginin kaldırılması durumunda verginin %60'ı tahakkuk edecek, verginin kalan %40'ı silinecektir.

-              Vergi ve ceza tamamen tasdik edilmişse verginin tamamı tahakkuk edecek.

-              Vergi ve buna bağlı vergi ziyaı cezasının kaldırılması durumunda, verginin %60'ı tahakkuk edecek, verginin kalan %40'ı ve vergi ziyaı cezasının tamamı terkin edilecek.

-              Vergi ve buna bağlı vergi ziyaı cezasının tasdik edilmesi durumunda, verginin tamamı ve vergi ziyaı cezasının %75'i tahakkuk edecek, vergi ziyaı cezasının kalan %25'i terkin edilecek.

-              Bağlı olduğu vergi aslı dava konusu yapılmayan, veya 213 sayılı Kanunun 359 uncu maddesinde yazılı fiillere iştirak nedeniyle kesilen vergi ziyaı cezaları ile usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının kaldırılması durumunda, bu cezaların %25'i tahakkuk edecek, kalan %75'i terkin edilecek, bu sayılan cezaların tasdik edilmesi hâlinde ise cezaların %75'i tahakkuk edecek, kalan %25'i terkin edilecektir.

-              Yargı mercilerince vergi ve/veya cezaların kısmen tasdik edilmesi kısmen kaldırılması durumunda da vergi ve/veya cezalar, tasdik edilen ve kaldırılan kısmına göre yukarıda açıklandığı oranlarda tahakkuk edecek ve silinecek tutarlar saptanacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.