1. YAZARLAR

  2. Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

  3. Türkiye'nin notu gene kırıldı
Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

Türkiye'nin notu gene kırıldı

A+A-

Hafta sonuna girerken uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin uzun dönemli döviz cinsinden kredi notunu 'B1'den 'B2'ye düşürdü, not görünümü ise negatifte bıraktı. Bilmeyenler için hatırlatayım kredi derecelendirme notu, bir ülkenin kendisine verilen borçları geri ödeyebilme kapasitesini veya geri ödeyememe olasılığını gösteren bir kredi riski değerlendirmesidir.

Moody's tarafından yapılan açıklamada Türkiye'nin kredi notunun düşürülmesinde 3 temel faktörün rol oynadığı belirtildi ve gerekçe olarak da jeopolitik riskler ile ödemeler dengesi, mali tamponlar ve kredi profiline yönelik riskler gösterildi.

İktidarı destekleyen politikacılar şimdi çıkıp "sıfırcı hoca" lakabını taktıkları kredi derecelendirme kuruluşlarının taraflı hareket ettiğini, Türkiye'nin büyümesini güçlenmesini istemeyen dış güçlerin emrinde olduklarını, bu kararı tanımadıklarını ve ciddiye de almayacaklarını söyleyeceklerdir. Elbette bunu söylemekte serbestler, ellerini tutan, dillerini bağlayan da yok. Vatandaşlarımız da bu söylenenlere inanabilir, bunda da bir mahzur yok  elbette.

Lakin kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'deki politikacılar yahut da Türk vatandaşları dikkate alsın diye raporlar yazıp, not vermiyorlar ki. Onların hedef kitlesi ya da müşterileri uluslararası yatırımcılar, kreditörler ve fon sahipleri. Türkiye ise hem ekonomisini çevirebilmek, hem dış borçlarını ve faizlerini ödeyebilmek için bu kreditörlerden kredi bulmaya mecbur.

Kredi notu yeterli seviyede yani yatırım yapılabilir seviyede olmadığı zaman emeklilik fonları gibi bazı büyük fonlar zaten yasal olarak yatırım yapamıyorlar. Geriye yüksek faiz peşinde koşan daha maceraperest yatırımcılar yahut da fonlar kalıyor. Elbette bu fonlardan kredi almak ise ancak çok daha yüksek bir faiz ödemek ile mümkün oluyor.

murattablo-001.jpg

 

Gri olarak işaretlenmiş hücreler her üç kredi derecelendirme kuruluşunun Türkiye'ye verdiği notlar! Hepsi de yatırım yapılamaz diyor, S&P ve Moddy's tarafından verilmiş olan iki not son derecede spekülatif kabul edilen bölgeyi işaret ederken, Fitch en azından şimdilik sadece spekülatif bölge seviyesinde bir not vermiş bulunuyor.

Türkiye'nin not macerasının seyri ise kısaca şöyle; 2009 yılında Türkiye, spekülatif seviyede "yatırım yapılamaz" olarak görülüyordu. 2009 yılından 2012 yılına kadar spekülatif seviyede derecelendirilen Türkiye, Kasım 2012'de Fitch tarafından "yatırım yapılabilir" seviyeye çıkmış, Mayıs 2013'te ise hem Fitch hem de Moody's tarafından alt orta sınıfta yer almış ve "yatırım yapılabilir" olarak değerlendirilmiştir. Ocak 2017'ye kadar bu üç kuruluştan en az birinin "yatırım yapılabilir" notuna sahip olan Türkiye, Ocak 2017'den bu yana kuruluşların üçünden de olumlu bir not alamadı ve kredi derecelendirme notu "son derece spekülatif" düzeyine kadar geriledi.

Bu arada hatırlatmak isterim ki Türkiye'nin temerrüt riskini gösteren beş yıllık CDS primleri de son zamanlarda hep 500 baz puanın üstünde bulunuyor.

Türkiye bu düşük faiz haddi ve para bolluğunda bile zaten yatırımcı çekmekte ve yeni kredi bulmakta zorlanmaktaydı. Moddy's tarafından notun düşürülmesi ve Türkiye'nin notunun çöp seviyesine bu kadar yaklaşması şimdi yatırımcı ve kredi bulma işini daha da zora sokmuş bulunuyor. Yeni hafta başlayınca bu notun etkisinin kur hareketlerine de yansıdığını görürsek hiç şaşırmamamız lazım.

Atalarımız lafla peynir gemisi yürümez diye boşuna dememiş, biz ekonomiyi çok güzel yönetiyoruz, ekonomimiz çok güçlü, en kötü geride kaldı vb. söylemlerin kredi derecelendirme kuruluşlarını hiç de ikna edemediği gün gibi aşikar, demedi demeyin...

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.