1. HABERLER

  2. Türkiye’nin elektrik tüketimi rekor kırdı
Türkiye’nin elektrik tüketimi rekor kırdı

Türkiye’nin elektrik tüketimi rekor kırdı

Elektrik tüketiminde ilk saray alan İstanbul’u İzmir ve Ankara takip etti. En az elektrik tüketen flehirler ise sırasıyla Bayburt, Tunceli ve Ardahan oldu.

A+A-

Özlem Baran / Günboyu

Geçtiğimiz yılsonu itibariyle Türkiye’de en çok elektrik tüketen şehirler, tüketici bazında dağılım verileri ve yenilenebilir enerji kaynaklar›n›n üretimdeki paylar› aç›kland›. Elektrik tüketiminde ilk sırayı alan İstanbul’u İzmir ve Ankara takip etti. En az elektrik tüketen flehirler ise s›ras›yla Bayburt, Tunceli ve Ardahan oldu. Rakamlar 18 milyar megawatt saat ile Aralık ay›nda elektrik tüketiminin zirveye çıkarken yansıtırken rüzgâr, günefl ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi ve de€erlendirilmesi konusunda henüz yolun başında olduğumuzu gösterdi. Bu doğrultuda baflta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın himayelerinde organize edilen 5.Uluslararası İstanbul Akıllı şehirler ve Akıllı şebekeler Kongre ve Fuar enerji sektörü için büyük önem 

İSTANBUL BAŞI ÇEKTİ

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun 2016 y›l› içinde yay›nlad›€› raporlarda ortaya önemli rakamlar ç›kt›. Y›l içinde tüketilen elektrik miktar› 210 milyar megawatt saat olurken en çok tüketim s›ras›yla 36 milyar MWh ile ‹stanbul, 15 milyar MWh ile ‹zmir ve 12 milyar MWh ile Ankara’da gerçekleflti. Bayburt, Tunceli ve Ardahan ise elektrik enerjisi tüketiminde pay› en az iller oldu. Tüketimde sanayinin pay› dikkat çekici düzeyde. Yaklafl›k 87 milyar MWh tüketim gerçeklefltiren sanayi ilk s›rada yer alıyor. 60 milyar MWh tüketim ile ticarethaneler ve 51 milyar MWh tüketim ile meskenler sanayi bölgelerini takip ediyor.

GAZIN PAYI AZALIYOR

2015 y›l›nda doğalgazdan 99 bin GWh elektrik üretilirken, 2016 yolunda yüzde 10 azal›fl ile doğalgazdan elektrik üretim miktar› 88 bin GWh olarak gerçekleflti. Doğalgazın pay› azal›rken yenilenebilir enerjinin pay› art›yor ancak üretim kapasiteleri henüz yeterince kullan›lm›yor. Bugün Türkiye’de 48 bin megavatlık bir rüzgâr enerjisi kapasitesinden sadece 5400 megavat üretiliyor. Yani potansiyelin yaklaşık yüzde 12’sini kullan›l›yor. Jeotermalde 2 bin megavatl›k kapasite var, fakat bu kapasitenin 720 megavat› değerlendiriliyor. Günefl enerjisi potansiyelinin tamam› kullan›larak 380 milyar kilovat saat elektrik üretilebilir ancak bu alanda da Türkiye daha yolun bafl›nda görünüyor. Yenilenebilir enerji üretim ve depolama firmalar›na ev sahipliği yapacak ve enerji devlerini bir araya getirecek olan 5.Uluslararası İstanbul Akıllı Şehirler ve AkIllI fiebekeler Kongre ve Fuarı bu kapsamda enerji sektörü ve Türkiye için büyük önem taşıyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.