1. HABERLER

  2. Türkiye cazip bir market
Türkiye cazip bir market

Türkiye cazip bir market

Başbakan Yardımcısı Şimşek,"Türkiye cazip bir market, piyasadır, güçlü bir ekonomidir. Geçici iniş çıkışların uzun vadede belki hiç izi bile kalmayacaktır." dedi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'yi dönüştürme, reformlarla Türkiye'yi üst gelir ligine taşıma iradelerinde değişen bir şeyin olmadığını belirterek, "Dolayısıyla Türkiye cazip bir market, piyasadır, güçlü bir ekonomidir. Geçici iniş çıkışların uzun vadede belki hiç izi bile kalmayacaktır." dedi.

Şimşek, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yurtdışı Yatırım Forumu'nda yaptığı konuşmada, dünyanın, yakın döneme kadar küreselleşmenin baş döndürücü hızla arttığı, aslında küresel bir köye dönüştüğü algısıyla gittiğini söyledi.

"Yatırım dediğiniz, uzun soluklu, ciddi analiz gerektiren bir alan"

Aslında birçok endüstrinin küreselleşmiş durumda olduğunu ifade eden Şimşek, Türkiye'nin bu alandaki ihtiyacının çok farklı olduğunu söyledi. 

Şimşek, Türkiye'nin çok çekici bir pazar olduğuna işaret ederek,"Yatırım dediğiniz, uzun soluklu, ciddi analiz gerektiren bir alan. 80 milyon nüfusumuz var, onların hayalleri, dünya ile arayı kapatma arzuları değişmedi. Türkiye'nin coğrafyası bugün bir yük, ağırlık, zorluk gibi değerlendirilebilir ama yanlış bir değerlendirme olur. Türkiye'nin coğrafyası başlı başına avantaj ve fırsatlar içeriyor. Belki biz bu salonlarda Orta Doğu'nun yeniden inşasını konuşacağız. Bunun için neler ve kimlerle iş birliği yapmamız gerektiğini konuşacağız. Türkiye'yi dönüştürme, reformlarla Türkiye'yi üst gelir ligine taşıma irademizde değişen bir şey yok. Dolayısıyla Türkiye cazip bir market, piyasadır, güçlü bir ekonomidir. Geçici iniş çıkışların uzun vadede belki hiç izi bile kalmayacaktır." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin mevcut sistemi, kriz doğurmaya son derece elverişli"

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Birçok kişi sanki her şey çok iyi de durup dururken bir anayasa değişikliği gündeme geldi sanıyor. Öyle bir şey yok. Türkiye'nin mevcut sistemi, kriz doğurmaya son derece elverişli bir sistem." dedi. 

Şimşek, Türkiye'nin küresel yatırımcılara dünyada en elverişli, şeffaf ortamı sağlayan ülkelerden biri olduğunu belirterek, "Türkiye'de yatırım yapana vatandaşlık veriyoruz. Türkiye’den belli bir değerin üzerinde konut alana şimdi KDV kolaylığı değil sadece vatandaşlık, onun da önünü açıyoruz. Çünkü bakmayın bu kısa dönmeli sıkıntılara, Türkiye yakın coğrafyamızda en çekici, en istikrarlı, en güçlü ekonomilerden, ülkelerden bir tanesi.

"Zor bir dönem kapanmış, geride kalmış olacak"

Türkiye'nin önünü görmesi gerektiği yorumunda bulunan Şimşek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Nisan sonrası iyimserliğimin temelinde şunlar var; bir, belirsizlik azalacak iki, Türkiye'nin gerçekten zor bir dönemi kapanmış, geride kalmış olacak üç, biz reformlarla hem temelleri sağlamlaştıracağız, hem de geleceği yeniden inşa edeceğiz dört, Türkiye'nin yurt dışı algısı da bunlara paralel olarak hızla iyileşecek. Kötümser olmayalım, yurtdışına Türkiye'deki kötümserlikten dolayı para götürüyorsanız yanlış yapıyorsunuz çünkü o anlamda o yatırımın size çok bir faydası olmayacak, getiriler çok iyi olmayacak, çünkü Türkiye'deki getiri düzeyini bulamazsınız açık ve net konuşayım.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.