1. YAZARLAR

  2. Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

  3. Tank Palet Fabrikası meselesi
Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

Tank Palet Fabrikası meselesi

A+A-

Kamuoyunda Tank Palet Fabrikası adı ile bilinen ve sık sık özelleştirilerek Katarlıların da ortak olduğu bir firmaya devri ile gündeme gelen bu fabrikanın gerçek adı MSB 1. Ana Bakım Fabrikasıdır. Fabrika, Sakarya ilinin Arifiye ilçesinde 1 milyon 804 bin metrekarelik geniş bir arazi üzerinde yer alıyor. Silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaç duyduğu tank paletleri yüzde 100 millî teknoloji ve sermaye ile bu fabrikada üretiliyor. Fabrikanın en önemli ürünü zırhlı araçlar. Bu fabrikada başta Fırtına Obüsleri ile cephede, ateş altında bile bu obüslerin mühimmatını taşıyan zırhlı ve tam otomatik Poyraz Mühimmat araçları üretilmektedir. Fırtına Obüsleri, NATO standardı olan her cins 155 mm obüs mühimmatı kullanabilmektedir ve tam otomatik mermi doldurma sistemi bulunmaktadır. Yüksek atış hızına sahip olan Fırtına Obüsleri, 8 ile 25 km. arasındaki hedeflere 3 atışı 15 saniyede yapabilmektedir. Bu sayede üç obüsün atış gücünü tek başına karşılayabilmektedir. Poyraz Mühimmat aracı ile, 48 obüs mermisinin yüklenmesi ise otomatik olarak yapılabilmektedir. 47 ton ağırlıkta olduğu halde yüksek bir hareket kabiliyetine sahip olan Fırtına Obüsleri, hareket halindeyken 30 saniyede atışa hazır hale gelebilmektedir ve hareket yeteneğinin yüksekliği sayesinde atış yaptıktan sonra 30 saniye içinde mevzi değiştirebilmektedir. Fırtına obüsleri Türk Kara Kuvvetleri'nin en önemli taarruz ve savunma araçlarındandır. Bu özellikteki obüsleri yapabilen bir fabrikanın tank yapabilmesi için kime, ne ihtiyacı vardır?

Peki bu fabrikada sadece bu iki araç mı üretilmektedir, elbette hayır. Bir kere TSK envanterindeki yaklaşık 7.000 araçtan oluşan tüm zırhlı araçların fabrika kademesindeki bakımları da bu fabrikada yapılmaktadır. Leopard 1 ve 2 tanklarının modernizasyonu da bu fabrikada yapılmıştı.

Bu fabrikanın optik atölyesinde gece ve gündüz görüşüne sahip dürbünler ve dürbün mercekleri de üretiliyor.

Fabrika inşaatına 1967 yılında başlanılmış, 1973 yılında Palet Yenileme Atölyesi ile hizmete başlanmıştır. 1974 yılında ise Tank Yenileştirme Atölyesi ve Motor-Transmisyon Atölyesi işletmeye alınmıştır.

1981 yılında Yedek Parça İmalat Atölyesi, 1983 yılında Optik Aksam İmalat Atölyesi ve Döküm Atölyesi, 1984 yılında Çelik Palet Atölyesi, 1985 yılında Reçine Kaplı Kum Atölyesi, 1986 yılında Merkezi Laboratuvar, 1988 yılında Yarı Mamul Kauçuk 2. Hattı, 1989 yılında Mekanik Kalibrasyon Ünitesi ve 2. Bremze Atölyesi, 1994 yılında Tezgâh Bakım-Onarım Atölyesi, 1995 yılında Lastik Atölyesi ve Araç Geliştirme Atölyesi, 1996 yılında Metal Kaplama Atölyesi, 1997 yılında Numune Ambarı ve Pegard Atölyesi hizmete girmiştir. 

Tank Palet Fabrikası ülkemizde yerli teknoloji ve sermaye ile zırhlı araçlar, optik cihazlar üreten ve hatta F-16 uçaklarına cam dahi yapabilen tek millî fabrikadır ya da tek millî fabrikaydı...

Muhalefet özelleştirildi diyor, iktidar vallahi özelleştirmedik sadece işletme devri yapıldı diye yanıtlıyor, ne olup bittiğini bilen yok sadece ortada sorular var.

İlk soru şu; ister özelleştirme olsun isterse de işletme devri herhangi bir şekilde bir ihale yapıldı mı?

İkinci soru şu Katarlılar bu fabrikaya ve tank üretimine hangi katkıda bulunuyor? Teknoloji mi getirdi, yoksa sermaye mi? Cumhurbaşkanı bir 50 milyon dolardan bahsetmişti. Bu büyüklükteki bir iş için 50 milyon dolar çekirdek, çerez parası değil midir?

Tank deyince su tankını, palet deyince de yüzücülerin kullandığı paleti anlamıyorsak, bu fabrikanın ülkemiz savunması için ne anlama geldiğini idrak ediyor da olmamız lazım. Peki bu kadar önemli bir fabrikaya el âlem yabancıları ziyaretçi olarak dahi sokmazken biz bu fabrikayı neden ve nasıl yabancılara teslim ediyoruz?

Dahası; hazır işi gücü, müşterisi ve yürüyen projeleri olan bu stratejik tesis kime, neden, hangi şartlar ile ve kaça devredildi bilmek bu milletin hakkı değil midir

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.