Siber suç trendleri zirveye taşınacak

Farklı ülkelerden hacker ve güvenlik uzmanının katılacağı LOCARD Global Cyber Security Summit, aynı zamanda EMEA Bölgesi’nin en büyük siber güvenlik etkinliği olma özelliğini taşıyor.

Siber suç trendleri zirveye taşınacak

Siber suç trendleri zirveye taşınacak

Pınar BİÇER / Günboyu

Siber güvenlik konusunda yerel ve küresel sorunlara odaklanan Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası siber güvenlik etkinliği LOCARD Global Cyber Security Summit, 11 Mayıs 2017 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) merkez binasında düzenlenecek. Bu yıl Türkiye’de ikincisi düzenlenecek LOCARD Global Cyber Security Summit etkinliğinde siber güvenlik uzmanları ve hackerlar, kamuda bu alanda çalışan yetkililer, bankalar, şirketlerin üst düzey güvenlik çalışanları ve siber güvenliğe ilgi duyanlar bir araya geliyor. Farklı ülkelerden hacker ve güvenlik uzmanlarının katılacağı LOCARD Global Cyber Security Summit, aynı zamanda Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi’nin en büyük siber güvenlik etkinliği olma özelliğini taşıyor.

SİBER ALEM

Siber saldırılara karşı hazırlık seviyesinin artırılması ve güvenlik seviyesinin yükseltilmesi için daima teyakkuzda olunması ve önleyici tedbirlerin sürekli olarak geliştirilmesi gerektiğini belirten Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Bütün bunlar bize, saldırganlar için zor bir hedef olma misyonunu yüklemektedir. Aslında bu sadece siber alem için değil, içinde yaşanan ve yaşanılan bütün sistemler için geçerli bir nokta. Siber alemde izi, eli, işi olan ne varsa, fizik alemdeki bir varlığın adeta gölgesinden ibaret.

ZARARLARI AZALTMAK

Siber alemin kendisi de başlı başına bir gölgeler dünyası; Bu alem gibi zafiyetleri ve kuvvetleri var; imkanları ve imkansızlıkları var. Fırsatları ve girdapları var; eskimesi ve yenilenmesi var; aynı zamanda korunması ve kaçınılması gerekenler var. Bize düşen, süreç içerisinde teknolojik imkan ve kabiliyetleri artırarak, siber olayları gerçekleşmeden önce tespit etmek. Hızlı müdahale ve koordinasyon ile ortaya çıkabilecek zararları en aza indirme gayreti içindeyiz. Siber güvenlik seviyemizi artırmak için; teknoloji, insan kaynağı ve doğru şekilde tanımlanmış, geliştirmeye açık ” Süreçler “ şeklinde üç temel bileşenin olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda Türkiye’den ve yurt dışından uzman isimlerle görüş alışverişi yapabileceğimiz bir platform olan LOCARD Global Cyber Security Summit etkinliğine ev sahipliği yapacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Gülsüm Hülya SUNDU

+++++++

Günboyu 9 10 mayıs resimsiz

Çevre ve geri dönüşüm üzerine faaliyette bulunan firmalarda yöneticilik yapan kadınlardan oluşan TÜÇEM Çevreci Yaşam Platformu, Kartal Belediyesi’yle birlikte yeni projelerde yer almak üzere bir araya geldi. Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan’la biraraya gelen Marmara Belediyeler Birliği Eski Direktörü ve TÜÇEM Başkanı Aynur Acar ve Çevreci Yaşam Platformu kadınları, Kartal Belediyesi ile ortak yürütmek istedikleri projeleri paylaştı.13 yıldır tüm Türkiye’deki belediyelerle birlikte çalışmalar yapan TÜÇEM üyesi yönetici kadınlar, “Atık Yönetimi ve Geri Dönüşümün Önemi” konusundaki bilincin artması ve ülke kaynaklarının korunması adına eğitim, seminer ve konferanslar düzenliyor. Toplantının ardından Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, konuklarına Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nur Gülmez Bel ile birlikte Dragos Kazı Alanı’nı gezdirdi. Dragos Kazı Alanı’nı gezerek incelemelerde bulunan Marmara Belediyeler Birliği Eski Direktörü ve TÜÇEM Başkanı Aynur Acar, TÜÇEM üyeleri Agit Elektronik Atık Direktörü Elif Kara, Turmepa Genel Müdür Yardımcısı ve Deniz Temiz Derneği’nden Mine Göknar, Deha Atık Yağ Genel Müdürü Nihal Sözbir Karakuş ve Ulus Çevre Danışmanlık Genel Müdürü Ruhsab Bukni Ulus’a doğa dostu defter, kalem kutusu, kalem, bez çanta, cam bardak hediye edildi. 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar