1. YAZARLAR

  2. Sabri Arpaç

  3. Sevgisizliğin gölgesinde savaş
Sabri Arpaç

Sabri Arpaç

Sevgisizliğin gölgesinde savaş

A+A-

Savaşın, pahalılığın ve sevgisizliğin giderek azaldığı günlerde sevgililer günü kutlandı(14 Şubat). Zaten bu kutlama öyküsü de sevgi düşmanlığı ile başlıyor. Roma İmparatoru 2. Claudius diktatörünün evlilikleri yasaklaması; Aziz Valentine'nin ise nikahları kıyma mücadelesinden günümüze gelen ''Sevgililer Günü.'' Biz gelelim ''neyin'', ''niçin" kutlandığı öyküsüne...

Lupercalia Bayramı

 ''Sevgililer Günü"nün' başlangıç tarihi eski Roma İmparatorluğu zamanında bir özgürlük kısıtlamasından kaynaklanıyor.

Konuyu iyi anlayabilmek için ''Lupercalia Bayramı'' hakkında da kısa bilgi vererek açıklamalarımıza devam edelim.

Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılıyor. Juno, Roma halkının kadınlık ve evlilik tanrıçasıdır. O zamanlar 14 Şubat günü Lupercalia Bayramı olarak kutlanıyordu. Bu bayrama özellikle gençler ilgi gösteriyorlardı.

Hangi genç bayanın, hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı'nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli edilirdi.

Romalı genç kızlar, isimlerini küçük kâğıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyarlar, erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlencelerini birlikte kutlarlardı.

Bu kutlamalar sırasında oluşan sıcak ilişkiler sonucu bir yakınlaşma olması halinde sonuç evliliğe kadar gitmekteydi.

Zalim imparator evlilikleri yasaklıyor

İmparator 2. Claudius, Roma'yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir diktatördü.

İmparator'un sorunu ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin sevdikleriyle evlenmeleriydi. İmparator erkeklerin sevdiklerini ve ailelerini bırakmaları için Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri yasaklamıştı.

Aziz Valentine de, Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdır. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti.

Sopa ile dövülerek öldürüldü!

Ancak İmparator bu durumu bir süre sonra öğrenmiş ve Aziz Valentine'i, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklatmış ve yaptıklarının cezası olarak da sopa ile dövülerek öldürülmesine karar vermişti. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat'ında Hıristiyan Şehitliği'ne gömdürmüştü.

Aynı zamanlarda Roma'daki putperestler, Şubat ayı içindeki Lupercalia Bayramı'nı kendi putperest tanrıları için kutluyorlardı. Bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişi ise seremoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başlamışlardı.

Hıristiyan Kilisesi'nin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar, bu törenlerin, özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsız oldukları için bir çözüm bulmuşlardı.

Bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istedikleri için Lupercalia Bayramı'nın başladığı günü ''Aziz Valentine Günü'' olarak kutlamaya başladılar.

O tarihten beri her yılın 14 Şubat"Sevgililer Günü" olarak kutlanıyor. İnsan nesli devam ettiği sürece de bu kutlamalar devam edecek gibi...

Türkiye'de de son yıllarda yaygın şekilde ''Sevgililer Günü'' olarak kutlanmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.