• DOLAR
  • EURO
  • GRAM
  • ÇEYREK
  • YARIM
  • CUMHURİYET
  • PETROL

Mahkum olarak gitti komutan olarak çıktı

FETÖ'nün darbe girişiminde Hadımköy General Kani Akman kışlası ve cezaevinde meydana gelen olaylara ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

25 Mart 2017 Cumartesi - 13:25

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde Hadımköy General Kani Akman kışlası ve cezaevinde meydana gelen olaylara ilişkin 11'i tutuklu 62 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede, "müşteki" dönemin Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun, kendisini derdest ederek kışladaki cezaevine götüren şüpheli rütbelileri girişim başarısız olunca akademiye dönerek gözaltına aldırdığı belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökhan Yolasığmaz tarafından darbe girişiminde Hadımköy General Kani Akman kışlası ve cezaevinde meydana gelen ve aynı kışlada görevli subay, astsubay, uzman çavuş ve erler ile Kara Harp Akademileri Komutanlığında kursiyer subay olan askerlerin iştirak ettikleri eylemlere ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

İddianamede, dönemin Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu "müşteki", Albay Mehmet Yorgancı, Yarbay Mehmet Erol, Kurmay Binbaşı Erhan Savur, Binbaşı Fatih Irmak, öğrenci yüzbaşılar Kenan Keskin ve Münür Sözen, Üsteğmen Arif Yıldırım, astsubaylar Eyüp Karahan, Okan Şentürk ve Soner Polat, Uzman Çavuş Ahmet Çakır ile 51 er ve erbaş "şüpheli" sıfatıyla yer aldı.

İddianamede, ana darbe davasının sanığı Kurmay Albay Ahmet Zeki Gerehan'ın darbe toplantısında alınan karar doğrultusunda şu¨pheli Binbaşı Erhan Savur ile şu¨pheli yu¨zbaşılar Mu¨nu¨r Sözen ve Kenan Keskin'e darbe girişimi kapsamında Hadımköy Askeri Cezaevi Mu¨du¨rlu¨ğu¨nu¨n emir ve komutasını almaları emrini verdiği kaydedildi.

Yine ana darbe davasının sanıklarından Tuğgeneral Eyu¨p Gürler'in saat 20.00 sıralarında Hadımköy Askeri Kışlası Komutanı olan şu¨pheli Albay Mehmet Yorgancı'yı arayarak, askeri cezaevine konulacak kişiler olduğunu, mu¨şteki Harp Akademiler Komutanı Korgenerel Tahir Bekiroğlu'nun derdest edilerek cezaevine getirileceğini, cezaevinin emniyetinin sağlanmasını ve gerekli hazırlıkların yapılmasını, kimseye de bir şey söylenmemesini emrettiği belirtilen iddianamede, şu¨pheli Yorgancı'nın da bu göru¨şmeden sonra Hadımköy Kışlası'nda Hava Savunma Tabur Komutanı olan şu¨pheli Yarbay Mehmet Erol'u arayarak, bir batarya ile cezaevinin gu¨venliğini sağlamasını ve gerekli hazırlıkları yapmasını söylediği anlatıldı.

Şu¨pheli Mehmet Erol'un saat 21.25 sıralarında Hadımköy Kışlası'nda nöbetçi olan şu¨pheli Üsteğmen Arif Yıldırım'ı arayarak, mu¨şteki Bekiroğlu'nun derdest edilerek askeri cezaevine getirileceği için personelin nizamiyeye gönderilmesi, bir uzman çavuşla emniyeti sağlaması, gerekli hazırlıkları yapması ve cezaevi ile irtibata geçmesi emrini verdiği aktarılan iddianamede, "Şüpheli Albay Mehmet Yorgancı, tanıklık yapan Cezaevi Mu¨du¨r Vekili Albay Bahadır Selvi'yi arayarak, cezaevine birilerinin getirildiğini, cezaevinde emniyetin olup olmadığını, subay olup olmadığını sormuştur. Selvi de cezaevinde emniyetin olduğunu ve nöbetçi subayın bulunduğunu bildirerek, neden bu soruları yönelttiğini Yorgancı'ya sormuştur. Şu¨pheli Yorgancı, ısrarla sorulan sorulara yanıt vermeyerek tanığa 'Senin bilmediğin şeyler var, ben de yoldayım, kimseye haber verme, komutanlarına haber verme.' şeklinde ikazda bulunmakla yetinmiştir."

Şüpheli komutan Taşdeler müştekiyi aramış

Şu¨pheliler; Okan Şentürk ve Eyu¨p Karahan ile Fatih Irmak'ın mu¨şteki Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun konutuna gittikleri belirtilen iddianamede, kapıya çıkan Bekiroğlu'na şu¨pheli Fatih Irmak'ın sert bir ses tonu ile "Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Hulusi Akar'ın emriyle 'Yurtta Sulh Konseyi' u¨lke yönetimine el koymuştur." dediği aktarıldı. İddianamede, müşteki Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun derdest edilerek cezeevine götürülüşü şu şekilde anlatıldı:

'Mu¨ştekinin 'Darbe mi oldu?' şeklindeki sorusuna şu¨pheli Fatih Irmak 'Evet komutanım, darbe oldu.' şeklinde karşılık vermiştir. Mu¨şteki, bu konuda emir olup olmadığını sormuş, şu¨pheli Fatih Irmak da emrin Albay Uzay Şahin'den alındığını bildirmiştir. Devamında şu¨pheli Fatih Irmak mu¨ştekiye emredici bir u¨slupla kıyafetlerini giymesini, kendisini Hadımköy Askeri Cezaevi'ne götu¨receklerini bildirmiştir.

Mu¨şteki ikametinde hazırlandığı esnada şu¨pheli Fatih Irmak tarafından yakından takip edilmiştir. Şu¨pheliler mu¨ştekiyi de alarak saat 21.30'da Hadımköy askeri cezaevine gitmek u¨zere akademiden hareket etmişlerdir. İntikal halindeyken suç tarihinde Harp Akademileri Kurmay Başkanı olan Tu¨mgeneral Hasan Nevzat Taşdeler mu¨ştekinin makam telefonunu aramış, mu¨ştekinin konuşmak istememesi u¨zerine telefon ile konuşan şu¨pheli Fatih Irmak mu¨ştekiye kendisinin sıkıyönetim direktifinin eki olan sözde atama emri ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrine atandığını söylemiştir."

Şüpheli subaylar yanlış cezaevine gitmiş

Hadımköy Cezaevi'ni kontrol altında tutmakla görevlendirilen şu¨pheliler Binbaşı Erhan Savur ile yüzbaşılar Kenan Keskin ve Mu¨nu¨r Sözen'in, Hadımköy Kışlası yerine yanlışlıkla Hasdal Kışlası'na gittikleri anlatılan iddianamede, şu¨pheli Mehmet Yorgancı telefon göru¨şmesinde şu¨pheli Erhan Savur'un Hasdal Kışlası'nda olduğunu öğrenmesi u¨zerine yanlış yerde olduklarını ve Hadımköy Kışlası'na gelmeleri gerektiğini söylediği belirtildi.

Müşteki Bekiroğlu'nu Hadımköy Kışlası'na getiren şüphelilerin, Mehmet Erol ve Arif Yıldırım ile tanık Başçavuş Ümit Koyuncu'nun yanına giderek, 'Başçavuşum TSK yönetime el koydu, kapıları aç emir veriyorum." diyerek tutukluların geleceğini ve cezaevi kapısını açmasını söyledikleri belirtilen iddianamede, Koyuncu'nun böyle bir şeyin mu¨mku¨n olmadığını, cezaevi mu¨du¨ru¨ ve savcısını araması gerektiğini aktardığı kaydedildi.

İddianamede, Koyuncu'nun telefon ile durumu aktardığı Askeri Cezaevi Mu¨du¨r Vekili Bahadır Selvi'nin olaydan haberi olmadığını, nöbetçi savcıyı arayarak durumu öğreneceğini ve kendisine döneceğini, bu zamana kadar kapıyı açmamasını emrettiği vurgulandı.

"Tümen komutanına söyleme"

Bu esnada şu¨pheli Mehmet Yorgancı'nın telefonla Bahadır Selvi'ye "Bahadır, tutuklular gelecek, burayı açtırmanız lazım fakat Tu¨men Komutanı Kemal Başak'a söyleme." dediği anlatılan iddianamede, 'Bu konuşmadan bir su¨re sonra şu¨pheli Mehmet Yorgancı, Koyuncu'ya 'Ya Ümit Başçavuş gelenler var, sen şu kapıyı açtır.' diyerek kapının açılmasını istemiştir. Başçavuş Koyuncu'nun 'Savcım var, amirim var, açtıramam.' şeklinde karşılık vermesi u¨zerine şu¨pheli Mehmet Yorgancı 'Sen nasıl adamsın, ne laf anlamaz birisin? 1. Ordu Harekat Başkanı Eyu¨p Paşa aradı diyorum kapıyı aç.' şeklinde tepki göstererek, ısrarcı olmuştur.' denildi.

İddianamede müşteki Bekiroğlu'nun getirilmesinin ardından yaşanan diyaloglar şu şekilde yer aldı:

"Şu¨pheli Binbaşı Fatih Irmak, tanık Başçavuş Koyuncu'nun yanına gelerek 'Tu¨rk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koydu, cezaevi bölu¨mu¨nu¨ aç, komutanı içeriye kapat.' şeklinde talepte bulunmuştur. Koyuncu, böyle bir şey yapamayacağını bildirmiştir. Bu sırada Koyuncu, tekrar Selvi'yi arayarak, darbe olduğunu söylediklerini, Akademi Komutanı'nı cezaevine koymak istediklerini bildirmiştir. Tanık Selvi de tutuklama mu¨zekkeresi olup olmadığını, savcının imzalayıp imzalamadığını sormuştur. Olumsuz cevap alması u¨zerine tanık Ümit Koyuncu'ya mu¨ştekinin cezaevine alınmaması emrini vererek, nöbetçi savcıyı arayacağını söylemiştir. Bu sırada şu¨pheli Fatih Irmak, telefonu Koyuncu'dan alarak tanık Bahadır Selvi'ye 'Komutanım Genelkurmay Başkanı'nın emri ile TSK yönetime el koydu, kapama işlemi yapmamız lazım, emirlere uyun, buraya gelin.' şeklinde söylemde bulunmuştur. Selvi de gelmeyeceğini ve kanun ne diyor ise o işlemin yapılacağını söylemiştir.'

Anahtarları sakladı, yerini şüphelilere söylemeyerek yön değiştirdi

Müşteki Bekiroğlu'nun, Koyuncu tarafından cezaevine değil, dinlenme salonuna alındığını anlatılan iddianamede, şu¨phelilerin Koyuncu'ya "Bak sıkıyönetim kanunları var, kapıları açman lazım, bizim emirlerimizi dinlemek zorundasın." şeklinde ısrar ettiği ve baskı yapmaya çalıştıkları anlatılan iddianamede, şüphelilerin, Koyuncu'yu kovmaya çalıştığı kaydedildi. Koyuncu'nun bu sırada cezaevinin anahtarlarını saklaması için cezaevi santralinde nöbetçi olan tanık er M.K'ya emir verdiği, tanık M.K'nin da odanın anahtarı ile cezaevinin anahtarlarını çekmeceden alarak u¨zerinde sakladığı aktarıldı.

Şüpheliler tarafından tanık er M.K'nin dışarı çıkarılmasına engel olan Koyuncu'nun, tanık ere santrale geçmesi ve kapıyı içeriden kilitlemesi emrini verdiği belirtilen iddianamede, şu¨pheli Erhan Savur'un cezaevi idari kısmında açık olan televizyonda darbe girişimine ilişkin haberlerin verildiğini fark etmesi u¨zerine televizyonun alıcısını söktüğü vurgulandı.

İddianamede, "Şu¨pheli Erhan Savur, tanık er M.K'ye cezaevinin anahtarlarının nerede olduğunu sormuştur. Er ise anahtarların kendisinde olmadığını, gu¨venlik subayının ise ne şekilde muhafaza ettiğini bilmediğini belirtmiştir. Bunun u¨zerine şu¨pheli Erhan Savur, cezaevi kapısını kontrol etmiş, kapıyı kırmak için keser aramış ve 'Anahtarları nerede saklıyorlar, yedekleri olsa da açsak.' şeklinde bir cu¨mle sarf etmiştir." denildi.

Mu¨şteki Tahir Bekiroğlu'nun sabah 07.00 sıralarında tanık Koyuncu'dan darbe girişiminin başarısız olduğunu öğrendiği anlatılan iddianamede, "Darbenin başarısız olmasının ardından sabaha kadar cezaevi nizamiyesinde darbeciler tarafından bekletilen Korgeneral Bekiroğlu'nun, Başçavuş Koyuncu'nun söylemlerinden cesaret alarak, kendisini rehin alan emir subayı ve astsubaylara, 'Yürüyün birliğe dönüyoruz.' dediği, onların da kalkışmanın başarısız olduğunu anladıklarından başlarını eğerek emre uydukları belirtildi.

İddianamede, Bekiroğlu ve beraberindeki şüphelilerin darbe girişimi başarısız olunca sabah saatlerinde Harp Akademileri Komutanlığı'na geldikleri anlatılarak, müşteki Bekiroğlu'nun burada şikayetçi olduğu şüphelileri polise teslim ederek, gözaltına aldırdığı aktarıldı.

18. iddianamedeki ceza istemleri

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 18. iddianame, Başsavcıvekili İsmal Uçar tarafından onaylanarak İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Mahkeme heyetinin, 15 gün içerisinde incelemesini tamamlayarak, iddianamenin kabulü veya reddi yönünde karar vermesi bekleniyor. İddianamenin kabulü halinde şüpheliler, ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak.

İddianamede, 11'i rütbeli 62 şüpheli asker hakkında "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbu¨s etme", "Tu¨rkiye Cumhuriyeti hu¨ku¨metini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbu¨s etme" ve "anayasal du¨zeni ortadan kaldırmaya teşebbu¨s etme" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan da 7 yıl altışar aydan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İddianamede, müşteki Bekiroğlu'nun derdest edilmesi eylemiyle ilgili rütbeli tutuklu 11 şüphelinin "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan 12 yıl altışar aydan 15'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Artvin''de heyelan! Ölü ve yaralılar var
Artvin''de heyelan! Ölü ve yaralılar var
Beşiktaş yeni sezon formalarını tanıttı...
Beşiktaş yeni sezon formalarını tanıttı...
Türkan Şoray, Cüneyt Arkın''ın tabutuna sarılarak hüngür hüngür ağladı
Türkan Şoray, Cüneyt Arkın''ın tabutuna sarılarak hüngür hüngür ağladı
Ümit Erdim: Seninle dalga geçmiştik hakkını helal et abla
Ümit Erdim: Seninle dalga geçmiştik hakkını helal et abla
Melik Gökçek''i kızdıracak şarkı: Bon bon Jelibon
Melik Gökçek''i kızdıracak şarkı: Bon bon Jelibon
Mansur Yavaş Ankara havası oynadı! Sosyal medya yıkıldı: Kıskananlar masaya çıkıp tepinebilir
Mansur Yavaş Ankara havası oynadı! Sosyal medya yıkıldı: Kıskananlar masaya çıkıp tepinebilir
Cüneyt Arkın’ın son rolündeki set görüntüleri ortaya çıktı
Cüneyt Arkın’ın son rolündeki set görüntüleri ortaya çıktı
Doktora diploma yırttıran olay!
Doktora diploma yırttıran olay!
Melih Gökçek''in ''jelibon bulundu'' sevinci!
Melih Gökçek''in ''jelibon bulundu'' sevinci!
Konya''da sığınmacı dehşeti: Suriyeliler, temizlik işçilerini darp etti!
Konya''da sığınmacı dehşeti: Suriyeliler, temizlik işçilerini darp etti!
Cüneyt Arkın''ın ''''Saraylar yapıyoruz niye yurt yapmıyoruz?'''' sözleri yeniden gündeme geldi
Cüneyt Arkın''ın ''''Saraylar yapıyoruz niye yurt yapmıyoruz?'''' sözleri yeniden gündeme geldi
Bahçeli Karl Marx diyemedi: Kars Marlks
Bahçeli Karl Marx diyemedi: Kars Marlks
Beşiktaş yeni sezonu açtı
Beşiktaş yeni sezonu açtı
Şarkıcı Gülşen konserinde LGBT bayrağı açtı
Şarkıcı Gülşen konserinde LGBT bayrağı açtı
Melis Sezen odasından video paylaştı. Gece 3''te odadaki cin yorumu efsane oldu
Melis Sezen odasından video paylaştı. Gece 3''te odadaki cin yorumu efsane oldu
Rus füzesi AVM''ye isabet etti
Rus füzesi AVM''ye isabet etti
Ümit Özdağ''ın Hatay''a girişine izin verilmedi! Büyük tepki yağdı: Anayasal suçtur...
Ümit Özdağ''ın Hatay''a girişine izin verilmedi! Büyük tepki yağdı: Anayasal suçtur...