Sebze-meyve sepeti daha ucuza dolacak

Referandumdan sonra Meclis’e gelecek olan Hal Yasası’ndaki düzenlemeyle aracı sayısı azaltılacak. Düzenle-me tüketiciye olumlu yansıyacak.

Sebze-meyve sepeti daha ucuza dolacak

CELALETTİN DEMİRCİ / Günboyu

TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, düzenleme ile gider kalemleri azalacağı için fiyatların düşeceğini belirterek, çevreyle ilgili çok önemli bir düzenlemenin de yolda olduğunu söyledi: Yılbaşından itibaren marketlerdeki naylon poşet kullanımı ücretli olacak Organize perakendenin en önemli halkası olan yerel zincir marketler, referandum sonrasında Meclis’in gündemine gelecek olan “Hal Yasası” düzenlemesini, yıl başında hayata geçmesi planlanan “Atık Yönetmeliği” düzenlemesini, yerel zincirlerin 2017 yılı beklenti ve hedeflerini TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, TPF Yönetim Kurulu Üyeleri Reşat Narman, İhsan Korkmaz ve TPF Genel Koordinatörü Zafer Yayla’nın katıldığı basın toplantısıyla açıkladı.

YÜZDE 10 BÜYÜME

Zor bir yıl olmasına rağmen 2016’yı yüzde 10 büyüme ile kapatan yerel zincirlerin cirosunu 30 milyar TL’ye çıkardıklarını belirten TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, “Toplam market grupları içerisindeki istihdam payı yüzde 40’a ulaşan yerel zincirler olarak satış payımız yüzde 37,7’ye; toplam gıdadaki yerellerin satış payı ise yüzde 9,7’ye ulaştı. Perakendecilik kurallarını iyi uygularken müşteri ile yakınlığımız, yeni formatlar denememiz bizi yarışta daha ön plana çıkarıyor. 2023 yılında 70 milyar TL ciro hedefi ile çalışmalarını sürdüren yerel zincir marketler olarak sektörde var olmayı ve mücadeleyi sadece kendi adımıza değil, ülkemiz adına yürütüyoruz” dedi. Yılın ilk 3 aylık performansını da değerlendiren Altunbilek, “2016’nın ilk üç aylık dönemine kıyasla 2017’ye biraz yavaş başladık. Yıl sonu hedefimiz 33 milyar TL’lik ciroya ulaşmak. Cironun yanı sıra istihdamda da yüzde 10’luk büyüme hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

SEPETLER UCUZLAYACAK

Referandum sonrasında Meclis’in gündemine gelecek Hal Yasası düzenlemesini yerel zincirler olarak çok önemsediklerini belirten Mustafa Altunbilek, “Gıda fiyatında üretici-market makasını daraltacak tedbir, hayata geçeceği için mutluyuz. Yıllardır süreçler doğru aktarılmadığı için ’Tarlada 1 liraya, markette 3 katı fiyatına satılıyor’söylemleri, tüketicilerimiz ile bizi karşı karşıya getiriyordu. Tabiri yerindeyse günah keçisi biz oluyorduk. Yerel perakende zincirleri olarak bizim kamyonu tarlaya götürüp, ürünleri yükleyip, markete getirip, onları boylarına göre sınıflayıp, doğru koşullarda saklayıp, sonra da müşteriye taze taze sunmak gibi bir şansımız yok. Biz ürünlerimizi halden alıyoruz” dedi.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar