1. YAZARLAR

  2. Fatih Ergin

  3. Saray'dan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya verilen talimat
Fatih Ergin

Fatih Ergin

Saray'dan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya verilen talimat

A+A-

Türkiye koronavirüs salgınına kilitlenmiş ve normalleşmeyi dört gözle beklerken, Saray ve çevresi ise salgın sonrasına hazırlanıyor. Millet İttifakı'na mensup büyükşehir belediyelerinin salgın nedeniyle mağdur olan vatandaşlara yardım etmek için başlattığı bağış kampanyalarının ve diğer hizmetlerinin engellenmesi, aslında bu hazırlığın bir parçası.

Dikkat edin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu eskisi kadar ekranlarda göremiyoruz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da düne kadar ekranlarda eskisi gibi sıklıkla görünmüyordu. Bunun nedeni elbette yaşanan istifa krizi değil. Diğer yandan Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, salgının Türkiye'deki ilk dönemine kıyasla çok daha fazla görünür oldu.

Kulislerden aktarılana göre bu durum, AKP'nin aradığı fırsatın ayağına gelmiş olmasından kaynaklanıyor. Seçmene bir süredir başarı hikâyesi sunamayan ve "beka" söylemine sıkışıp kalan Saray, korona salgınından çıkarılacak bir başarı hikâyesini erken seçimde yeniden iktidarda kalmanın bir fırsatı olarak görüyor. Her geçen gün derinleşen ekonomik krizin üstü de bu başarı hikâyesi ile örtülecek.

AKP çevrelerinde Erdoğan'ın, 'salgın ortamından başarı ile çıkmış bir Türkiye algısının kahramanı' olarak yalnızca kendisinin hatırlanmasını istediği ve bu sebeple Sağlık Bakanı Koca'ya 'kameralar karşısına gerekmedikçe çıkma' talimatını verdiği konuşuluyor.

Son kabine toplantısının ardından Erdoğan'ın ulusa seslenişten ziyade ulusa serzenişi andıran ve doğrudan CHP'yi hedef alan konuşmasından da buram buram erken seçim kokusu gelmişti zaten. Evet, Erdoğan erken seçim startını verdi. Artık koronavirüsle mücadele süreci, AKP'nin seçim kampanyası gibi yürüyecek.

İktidar kulislerinden sızanlar arasında seçimin tarihi de var. Seçim tarihi, henüz emeklilik hakkı kazanamamış milletvekilleri için iki yılı doldurma şartına göre ayarlanacak. Görünen o ki; korona süreci erken seçimi Kasım 2020'den Temmuz ya da Ağustos sonuna çekebilir ve önümüzdeki yaz seçim sıcağında geçebilir...

Ali Babacan'ın partisindeki "Erdoğancılar" kim?

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün desteği ile Ali Babacan arasında yaşanan ve DEVA Partisi'nin kuruluşu sırasında kamuoyuna yansıyan anlaşmazlık halen sürüyor. İddia o ki, Gül, Babacan'a olan desteğini geri çekme noktasına dahi gelmiş.

Abdullah Gül'e yakınlığı ile bilinen bir isim ise, çok ilginç bir iddia ortaya attı. Söz konusu isim, bazı kurucular kurulu üyelerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın takdiriyle listeye girdiğini öne sürdü ve DEVA Partisi'nin kuruluş çalışmalarında yer almasına rağmen liste dışında kalanlara dikkat çekerek, "Abdullah Gül'e yakın olanlar partinin kuruluşuna günler kala tasfiye edildi. Şu an Erdoğancılar partide hâkim durumdalar. Haşim Kılıç, Beşir Atalay gibi isimlerin de dışarıda kalması, Erdoğancıların etkisinden kaynaklandı." dedi.

Eğer doğruysa, şaşırmamak lazım. MHP bile 'Erdoğan'cı' oldu. AKP'nin içerisinden doğmuş bir partide Erdoğancılar olmuş çok mu?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum