• DOLAR
  • EURO
  • GRAM
  • ÇEYREK
  • YARIM
  • CUMHURİYET
  • PETROL

Resmi Gazete’de yayımlandı: Merkez Bankası’nda haciz düzenlemesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda ‘haciz’ düzenlemesi, Rsmi Gazete’de yayımlanan yeni karar ile yürürlüğe girdi.

Haber Giriş: 13 Mayıs 2022 Cuma - 10:54
Takip Et
Resmi Gazete’de yayımlandı: Merkez Bankası’nda haciz düzenlemesi
+
Aa
-

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, TCMB Anonim Şirketi Esas Mukavelesinin 40. maddesine eklenen bent ile, TCMB nezdindeki yabancı ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mal, hak ve varlık haczedilemeyecek, bunlar üzerinde ihtiyati tedbir ve haciz konulamayacak.

Bloomberg'in haberine göre, TCMB’nin son verilerine göre toplam rezervler 107,7 milyar dolar olurken, net rezervler ise 17 milyar dolardan 15 milyar dolara geriledi. Bankanın rezervlerindeki swapların büyüklüğü 63,3 milyar dolar olarak kaydedildi. Swap hariç net rezerv ise eksi 48,3 milyar dolar oldu, bir önceki hafta için bu rakam eksi 47,6 milyar dolardı.

TEPKİ GELMİŞTİ

AKP’nin 18 maddelik torba kanun teklifi gündeme gelen söz konusu düzenleme soru işaretlerine yol açmıştı. Teklifte söz konusu düzenlemenin gerekçesi “Madde ile merkez bankaları arasında kurulan ilişkilerin işin gerektirdiği diplomatik hassasiyet ve ekonomik güven temelinde yürütülmesini teminen diğer merkez bankalarının Banka nezdinde para, alacak, mal, hak ve varlıklarının haczedilmemesi amaçlanmaktadır” sözleriyle açıklanmıştı.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak yaptığı basın toplantısında yapılmak istenen değişikliğe dikkat çekerek, “Bu düzenlemeyi hangi ülke, neden istedi? Veya neyin karşılığında istedi?” diye sormuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.