1. YAZARLAR

  2. Fatih Ergin

  3. Putin'den Erdoğan'a "Esad'lı" mesaj
Fatih Ergin

Fatih Ergin

Putin'den Erdoğan'a "Esad'lı" mesaj

A+A-

Dünya ABD ile İran arasındaki Kasım Süleymani suikastı sonrası tırmanan gerilime odaklanmışken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye'ye gelmeden önce ziyaret ettiği Suriye'nin başkenti Şam'da bugüne ve geleceğe dair subliminal bir mesaj verdi. Putin, Türkiye ziyareti öncesinde, Suriye'de iç savaşın başladığı 2011'den bu yana ilk kez Şam'a gitti ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la birlikte Emevi Camii'ni ziyaret etti. 2017'deki Türkiye ziyaretinden öncesinde de Suriye'ye uğramış, ancak bir mesaj olarak algılanacak bir harekette bulunmamıştı. Malum, Emevi Camii AKP iktidarının Suriye politikasının başarısızlığının simgelerinden biri...

AKP iktidarı, Suriye'de iç savaşın başından beri temel pozisyonunu Esad karşıtlığı üzerine inşa etti. 2015 sonrasında Suriye'de ABD'ye endeksli hareket eden bir eğilimden, ABD ile Rusya-İran ekseni arasında gidip gelen bir pozisyona evrilen AKP'nin dış politikada en istikrarlı olduğu konu Esad karşıtlığı. Öyle ki, Esad'ın devrilmemesi için Suriye'de olan Rusya ile iş birliğine rağmen AKP iktidarı açık şekilde Esad karşıtlığını sürdürdü, sürdürüyor.

Peki bu durum neyi gösteriyor? AKP Türkiye'sinin Suriye politikasının arka planda halen ABD'ye endeksli olduğunu elbette. Zaten ABD planları çerçevesinde "kardeşim Esad" bir anda "katil Esed" olmadı mı? İşte Putin, Emevi Camii'ni ziyaret ederek Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden de ABD yönetimine bir mesaj verdi. Resmen "Suriye'de kaybettiniz" dedi. Bu mesaj, aynı zamanda ABD-İran geriliminin önümüzdeki süreçte seyrine dair bir anlam da içeriyor. Putin Emevi Camii ziyareti üzerinden, ABD'nin İran'a karşı olası bir savaşta da kaybedeceğinin mesajını verdi. Putin Türkiye ziyaretine kadar Kasım Süleymani suikastı hakkında hiç açıklama yapmadı. Ama ziyaret öncesinde Şam'da Erdoğan'ın Esad'ın devrilmesinin ardından namaz kılacaklarını belirttiği Emevi Camii'ni ziyaret etti. Uluslararası siyasette tesadüf diye bir şey yoktur...

ABD-İran gerilimi

savaşa dönüşür mü?

İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü'nün başındaki General Kasım Süleymani suikastı, gerek ABD-İran çekişmesi gerekse de Orta Doğu tarihinin bugüne kadarki en kritik gelişmelerinden biri. İran-Irak savaşına da katılan Süleymani'nin ABD tarafından gerçekleştirilen bir suikast sonucu öldürülmesi, bölgede etkisi yıllar sürecek yeni süreçleri tetikleyebilir. Yani bu mesele, İran'ın Irak'taki ABD üslerini vurup, misilleme hakkını kullanmasının ardından bitecek bir gerilim değil.

Süleymani sadece Irak'ta değil, Suriye ve Lübnan'da da, İran politikalarının beyni olan bir isimdi. Son 20-25 yılda Orta Doğu'da yaşanan gelişmelerde etkili olan ve İran için sembolik bir değeri de bulunan Süleymani'nin yerinin doldurulması kolay değil. Dahası, ABD bu suikast ile İran'ın en değer verdiği isimlerden birini katlederek, İran'a adeta savaş ilan etti.

Saldırının ardından İran Devleti'nin en üst düzey makamlarından yapılan açıklamalarda 'intikam' vurgusu öne çıkmış ve İran bu saldırıyı görmemezlikten gelmeyeceğini göstermişti. Bunu da, ABD'nin iki üssünü vurarak kanıtlayan İran, daha ses getirecek saldırılar için tüm gücünü ve fırsatları değerlendirecektir. Her ne kadar İran'ın, açıktan bir sıcak çatışmaya girmesi beklenmese de, gerilimin savaşa dönüşmeyeceğini bundan sonraki tepkisinin ölçüsü belirleyecek. Bu tepkiler, Beyaz Saray yönetiminin İran'a savaş açma düşüncesini ABD Kongresi'ne kabul ettirmesine yarayabilir.

Misilleme hakkını kullanan İran'ın bölgede Rusya ile iş birliğini daha da yoğunlaştırarak, gerilla tipi saldırı yöntemleri belirleyen örgütleri kullanabilir. Özellikle ABD etkisi altındaki ülkelerin yönetimlerini zor durumda bırakacak İran hamleleri, önümüzdeki süreçte bölgenin yeni gelişmeleri olacaktır. Şurası muhakkak ki ABD ile İran arasındaki bilek güreşinin arenası olan Irak merkezli olmak üzere Orta Doğu itidalli gerginlikten doğrudan çatışmaya hatta savaşa doğru gidilen bir sürece ilerliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum