1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Osman Erk

  3. Prostattan korunmak için sağlıklı beslenmeli
Prof. Dr. Osman Erk

Prof. Dr. Osman Erk

Prostattan korunmak için sağlıklı beslenmeli

A+A-

Erkeklerin korkulu rüyası prostat mutsuz ediyor, hayat kalitesini düşürüyor. Genetik faktörlerin etkili olduğu bu hastalıkta düzenli kontrol hayati önem taşıyor. Hayvansal yiyecekler, erkeklerde testosteron ve insülin gibi büyüme ve gelişmeyi uyaran hormonlarda artışa yol açıyor. Hızlı ve sağlıksız büyüme, prostat ve meme olmak üzere pek çok kansere neden oluyor.

Asıl mesele beslenme

Doymuş yağ ve hormon miktarları fazla olan süt ve süt ürünleri prostat kanserine zemin hazırlıyor. Doğada olmayan, bütün işlenmiş yiyeceklerde bulunan trans yağlar kansere neden oluyor. Prostat kanseri et, domuz eti ve süt tüketenlerde fazla; bitkisel beslenenlerde, işlenmemiş kuruyemiş tüketenlerde az görülüyor. Araştırmalar, genetik faktörlerin de prostat hastalıklarında etkili olduğunu gösteriyor. Ailesinde, prostat kanseri olanların mutlaka düzenli kontrollerini yaptırması gerekiyor. Prostat tanısı, kanda PSA ölçümü ve parmak ile prostat muayenesi tarama için yapılan tetkiklerle konuluyor. Prostat bezinin salgıladığı PSA, prostat kanseri yanı sıra benign prostat büyümesinde (BPH) ve prostat iltihaplanmasında (prostatit) yüksek bulunabiliyor. PSA'nın 50 yaşından küçüklerde PSA 2 ng/ml'den az, 50-60 yaşlarında ise 2.5 ng/ml'den az olması gerekiyor.

Belirtileri nelerdir?

* İdrarda kanama

* İdrar alışkanlığındaki değişiklik

* İdrarda kan görülmesi

* Ağrılı idrar yapma

* Belde ve kalçada ağrı

 

Zerdeçalda sağlık var

Prostat hastalıklarından korunmak için sağlıklı beslenmek gerekiyor. Bunun için; Likopen: Domates, karpuz, kavun, greyfurt ve kırmızıbiberde bulunan likopen, prostat, mesane ve pankreas kanserinden korur. Sarımsak: Prostat riskini azaltır. Kabak Çekirdeği: Çinko içeriği sayesinde prostat kanseri ve cinsel iktidarsızlığa karşı koruma sağlar. Zerdeçal: Antioksidandır. Kanserle savaşır. Yeşil Çay: Kanserli hücreleri küçültür. Aşırıya kaçmadan her gün iki bardak tüketmekte fayda var.

Önceki ve Sonraki Yazılar