1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Prof. Şenol Hakan Kutoğlu: "Depremler artabilir!"
Prof. Şenol Hakan Kutoğlu: "Depremler artabilir!"

Prof. Şenol Hakan Kutoğlu: "Depremler artabilir!"

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Şenol Hakan Kutoğlu, dünyanın dönüş hızının periyodik dönemlerde azaldığını, bu dönemlerde dünyadaki büyük depremlerin sayısında artma meydana geldiğini söyledi.

A+A-

Erman Çimen / GÜNBOYU 

Aktif bir deprem kuşağında bulunan Türkiye, 6,8’lik Elazığ depremiyle yeniden sarsıldı.

Son dönemde Türkiye ve dünyadaki deprem sayısında artış meydana geldi iddialarıyla ilgili olarak akademisyen Prof. Şenol Hakan Kutoğlu Günboyu’na özel açıklamalarda bulundu.

Dünyanın dönüş hızı depremi etkiliyor mu?

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı, Geomatik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Şenol Hakan Kutoğlu, dünyanın dönüş hızının periyodik dönemlerde azaldığını, bu dönemlerde dünyadaki büyük depremlerin sayısında artma meydana geldiğini söyledi.

Prof. Kutoğlu; 2016 yılından sonraki dönemde dünyanın dönüş hızında azalma döngüsünü girildiğini belirterek 2021 yılına kadarki süreçte tüm dünyada daha fazla deprem yaşanabileceğini kaydetti.

Depremle mücadele konusunda yeterli milli kaynağın ve insan gücünün bulunduğunu ama yeterince değerlendirilmediğini belirten Prof. Kutoğlu;  ‘6,8’lik depremlerde yıkılmamız ülke olarak bize yakışmıyor. Gerekli yasal düzenlemelerle vatandaşların ölümüne neden olan bu kötü binaları ortadan kaldırabiliriz. Yerel yönetimlerin insiyatif alması lazım, yeter ki istensin her konuya çözüm üretebiliriz.’ ifadelerinde bulundu.

Prof. Kutoğlu’nun Günboyu’na yaptığı açıklamalar şöyle:

‘Depremleri yaratan fay hatları, örneğin elbisenin gövde kısmı ile kol kısmını, yani iki farklı yapıyı birleştiren dikiş yerleri gibidir. Yani iki tane farklı jeolojik yapıyı ayıran sınır bölgesidir fay hatları.Depremi oluşturan asıl stres kaynağı da yer kabuğunun magma tabakası üzerinde yüzmesi  olayıdır. Yerin dönme hızı azaldığı zaman ise merkez kaç kuvveti de azalır.

Dolayısıyla dünyanın dönme hızının yavaşladığı zamanlarda bu ekstra bir stres bindirmiş oluyor. Ayrıca ayın çekim gücü gibi faktörler de bunda etkili oluyor.

2021 YILINA KADAR DEPREMLER ARTABİLİR!

Sonuç olarak dünyanın dönüş hızının azaldığı yıllarda büyük depremlerin sayısı istatistik olarak önceki yıllara göre artış gösteriyor. Bunun döngüsü de genelde 5-6 senede bir dünyanın hızı artar azalır şekilde gidiyor. Şimdi 2016 yılından sonra azalma döngüsüne girdik, yapılan kestirimlere göre 2020-2021’de de devam edecek gibi gözüküyor. O yüzden tüm dünyada bir miktar fazla daha deprem yaşayabiliriz.

‘BU DEPREMLERLE YIKILMAK BİZ YAKIŞMIYOR’

6,8’lik depremlerde yıkılmamız ülke olarak bize yakışmıyor. Bizim deprem olduğunu duyduğumuzda evden televizyondan seyredilecek rahatlıkta olmamız gerekiyor. Bununla ilgili olarak milli kaynaklarımız var. Ama bu kaynakları doğru şekilde kullanmıyoruz. Gerekli yasal düzenlemelerle vatandaşların ölümüne neden olan bu kötü binaları ortadan kaldırabiliriz.

Sorunlu zeminleri, heyelanlı bölgeleri uydu teknolojileri ile tespit etmek mümkün. Amerikalılar, Japonlar yapıyor. Biz neden yapamayalım? Bir sürü mühendisimiz, bilim adamımız var. Belediyelere gidiyoruz onlara birlikte çalışalım diyoruz, kimsenin burnunun kanamamasını sağlarız diyoruz. Ama sonuç alamıyoruz. Yerel yönetimlerin insiyatif alması lazım, yeter ki istensin her konuya çözüm üretebiliriz…’

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler