Petrole yüksek talep rekabeti iyice artırdı

KPMG’nin her ay düzenli olarak hazırladığı petrol ve gaz piyasaları analizinde, Suudi Arabistan’ın Asya’daki pazar payını hem kısa hem de uzun vadede korumak için harekete geçtiğine dikkat çekildi. 

Petrole yüksek talep  rekabeti iyice artırdı

Petrole yüksek talep rekabeti iyice artırdı

Ahmet ŞİMŞEK

Suudi Arabistan’ın ulusal petrol ve gaz şirketi Saudi Aramco, Petronas’ın Penang’da planladığı 27 milyar dolarlık RAPID rafineri ve petrokimya kompleksinin bazı bileşenlerine yüzde 50 ortaklık için 7 milyar dolar önermesi ile Kral Selman bin Abdülaziz el-Suud’un, Asya ülkelerini peş peşe ziyaret etmesi dikkat çekici olarak yorumlandı. KPMG Türkiye petrol ve gaz piyasaları analizinde, Suudi Arabistan’ın bir yandan OPEC’in üretim kısıntısına uyum gösterirken diğer yandan uzun vadede Asya’nın artan talebini karşılamak üzere uzun vadeli yatırım planları yaptığına yer verildi. KPMG’nin analizinde, “Suudi Arabistan’ın ulusal petrol ve doğal gaz şirketi Saudi Aramco, Asya pazarlarında dağıtım ve satış varlıklarına ortak olmanın yollarını arıyor. Kral Selman bin Abdülaziz el-Suud’un bölge ülkelerini ziyareti de Suudiler’in Asya pazarına tarihi bir açılım yaptıklarının göstergesi olarak yorumlanıyor. Bölgeye yaklaşımın ilk meyvesi Malezya ulusal petrol şirketi Petronas ile Aramco’nun rafineri ve petrokimya entegre merkezi inşası çerçevesinde imza attıkları 7 milyar dolarlık yatırım anlaşması oldu. Aramco bu anlaşmayla, Güneydoğu Asya’da ilk projesini hayata geçirdi” yorumu yapıldı.

13 milyar dolarlık yenilgi

Analizde, Aramco’nun daha önce de Hindistan’ın Essar Oil şirketini satın almak istemesi ancak Rosneft’in , Essar Oil’i 13 milyar dolara satın aldığı belirtildi. Hindistan talebindeki artışa göz diken Suudi     Arabistan’ı bu yenilgi durdurmaya yetmediği ve Saudi Aramco’nun Hindistan’da rafineri projelerinde   varlık satın alma arayışının sürdüğü belirtildi.  

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar