1. YAZARLAR

  2. Fatih Ergin

  3. Ne güçlü bir Meclis ama!
Fatih Ergin

Fatih Ergin

Yazar

Ne güçlü bir Meclis ama!

A+A-

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında milletvekillerini yine fırçaladı. Erdoğan, AKP milletvekillerine sert çıkarak şu ifadeleri kullandı: "Meclis grubumuz olarak sizlerden ricam da komisyon ve genel kurul gündemindeki kanun çalışmalarını hataya vermeyecek şekilde hassasiyetle yürütmenizdir. Tabii bir parantez açıyorum, değerli arkadaşlar. Allah rızası için parlamento çalışmalarınızda karar yeter sayısı noktasında grubumuzu darda, zorda bırakmayın. Toplantı yeter sayısında grubumuzu darda, zorda bırakmayın. Önce toplantı yeter sayısı, karar sayısı, hep birlikte orada yer alacağız ki muhalefetin karşısında gülünç duruma düşmeyelim. Bunları yapmazsak aldığımız ücreti kendimize helal kılamayız." Erdoğan 2 hafta önceki grup toplantısında da milletvekillerine fırça atarak, "Burada hassas olmamız lazım. Hele bu dönemde daha hassas olmamız lazım. Arkadaşların sizleri bahçelerden toplayıp gruba getirmemesi lazım. Bunu özel bir ricam olarak söylüyorum" demişti.

Erdoğan partisinin milletvekillerine muhalefet karşısında gülünç duruma düşmeme uyarısı yaptı ama aslında bu uyarı ile mevcut sistemin "gülünç" durumunu ortaya koydu. Öyle ki bu fırçalar, acı acı tebessüm ettirdi ve geçmişe, referandum dönemine yolculuk yaptırdı bana... Hani Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile TBMM daha da güçlü hale geliyordu? Referandum ve sonrasında, mevcut sistemin Meclis'i pasifize ettiğine ve yetkileri kısıtladığına dair eleştirilere bu şekilde söylemlerle karşılık vermiyor muydu Cumhur İttifakı? Geldiğimiz nokta, milletvekillerinin Genel Kurula fırça ile geldiği bir TBMM! Ne güçlü bir Meclis ama! Cumhurbaşkanı'nı hem de iki kez çağrı yapmak zorunda bırakan, devletin en tepesine bile direnen üyeleri varken böyle bir TBMM'ye güçsüz demek ayıp olur!

Ne var ki, izninizle ben ayıp edeceğim, zira ne de olsa muhalifiz! Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile ülkenin yönetildiği, kabinenin seçilmişlerden değil atanmışlardan oluştuğu, iktidarın Meclis tarafından denetiminin zorlaştığı bir tabloda, neredeyse sembolik hale gelen milletvekillerinin bahçeden toplanması doğal bir sonuçtur. Ne bekleniyordu acaba? Milletvekili sayısı 600'e çıkınca, TBMM'nin daha güçlü hale geleceği mi düşünülüyordu? Rejim şahsileştirildi, şahıs rejimleştirildi, ortaya çıkan tablo bu durumun eseri. Güçlü bir tek adam rejiminin inşa edildiği bir yerde, parlamentonun etkisiz hale gelmemesi, doğanın kanuna aykırı olurdu...

Fatih Tezcan yalnız mı?

Dünkü yazımda, artık her milli bayramda iktidar çevrelerinden hangi isim, Atatürk ve cumhuriyeti hedef alacak skandal ifadeler sarf edecek diye beklediğimizden ve bu durumun millî bayramlarda bir klasik haline geldiğinden bahsetmiştim. O isimlerden biri de, Fatih Tezcan. 29 Ekim'de, yine Atatürk'ü akla ziyan ve aslı astarı olmayan ifadelerle hedef aldı, özellikle sosyal medyada çok tepki topladı.

Tezcan'ın ifadeleri hakkında suç duyuruları yapılmasının ardından, Twitter'da "Fatih Tezcan Yalnız Değildir" diye bir başlık açıldı. Bence de yalnız değil. Çünkü Tezcan, açıkça iftira ve hakaret içeren, halkı bölmeye yönelik provokatif ifadeleri kullanırken, bir yerlerden aldığı güce güveniyor. Nagehan Alçı gibi bir isim ekranlarda neden tutuluyorsa, Fatih Tezcan adlı şovmene de, aynı zihniyet dokunulmasına izin vermiyor. Emin olun, halen elini kolunu sallaya sallaya gezen nice FETÖ'cü de, bu müptezelin arkasında! Maddi desteğin yanında, sosyal medyada da kendisine destek veriyorlar.

Madem yargı veremiyor bu işin hükmünü, o zaman acizane ben buradan vereyim; bebek katili Öcalan'ı "barış elçisi" gören, FETÖ elebaşını da "hoca efendi" diyen Fatih Tezcan gibi bir aklıevvelin, Atatürk'e iftira atması, yadırganacak bir durum değil! Tarih bu şahsı, iş birlikçilerin arasında yazacaktır..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.