Mezarlıkta 'Hıdırellez' geleneğini yaşatıyorlar

Balıkesir'in Edremit ilçesindeki Tahtacı Türkmenleri, Hıdırellez geleneği kapsamında Kazdağları eteklerindeki Tahtakuşlar Mahalle Mezarlığı'nda bir araya geldi.

Mezarlıkta 'Hıdırellez' geleneğini yaşatıyorlar

Balıkesir'in Edremit ilçesi Tahtakuşlar Mezarlığı'nda asırlardır sürdürülen "Hıdırellez" geleneği, bölgede yaşayan Tahtacı Türkmenleri tarafından yaşatılıyor.

Edremit Körfezi'ndeki Burhaniye, Ayvalık ve Edremit gibi bölgelerde yaşayan Tahtacı Türkmenleri, asırlardır sürdürdükleri "Hıdırellez" geleneği kapsamında Kazdağları eteklerindeki Tahtakuşlar Mahallesi'nin mezarlığında buluştu.

Türkmenler, gelenek çerçevesinde, bu yıl da halk ozanı Ali Ekber Çiçek'in kabrinin bulunduğu Tahtakuşlar Mezarlığı'nı temizleyip güllerle donattı, türkü ve deyişler söyledi.

Kurban kestikten sonra kabristana gelen Türkmenler, burada dua etti. Yanlarında getirdikleri yemekleri yiyen Tahtacı Türkmenleri, odun ateşinde pişirdikleri kahve ile çerez ve şekerleri birbirlerine ikram etti.

"Amaç ayrım yapmadan insanları birleştirmektir"

Halk ozanı Ali Ekber Çiçek'in eşi Can Çiçek de bugünün anlamının çok büyük olduğunu belirterek, "Sizleri kaybetmedik, bugünün Hıdırellezini de sizlerle kutluyoruz manasında. Amaç burada insan ayrımı yapmadan, hangi kökenden, hangi etnik gruptan olursa olsun insanları bir araya getirmek, birleştirmektir. Yiyecekleri hep beraber kardeşçesine paylaşmak, barışın, mutluluğun, mutlu sonların bu dünyada olması dileğinde bulunmaktır." dedi.

Tahtakuşlar Mahallesi Muhtarı Hasan Bozkurt ise bunun bir etkinlik değil, atalarıyla buluşma günü olduğunu söyledi.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar